Gazprom Avrupa'da atağa kalktı

Rus enerji devi Gazprom, yıl sonuna kadar Belçika'da 415 megavatlık bir doğalgaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor

Gazprom Avrupa'da ayağa kalktı

Bölgedeki varlığını güçlendirmeye çalışan Gazprom yıl sonuna kadar Belçika'da yer alan 415 megavat düzeyindeki Marcinelle Energie doğalgaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile Enel Üst Yöneticisi (CEO) Fulvio Conti, bir süre önce St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında Marcinelle Energie kombine çevrim santralinin Gazprom tarafından satın alınması olasılığına ilişkin ortak belgeyi imzaladılar.

Dünya çapında 40 ülkede faaliyet göstermekte olan Enel, İtalya'nın en büyük enerji şirketi konumunda bulunuyor. Enel'in faaliyetleri, elektrik üretimi, doğal gaz ve elektrik dağıtımı ile satışı alanlarında yoğunlaşıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazprom Export kaynakları, Gazprom'un Enel'in Belçika'daki Marcinelle doğal gaz çevrim santraline olan ilgisinin tüketicilerin tedarik güvenliği talep etmesi ve Gazprom'un, sattığı doğal gaza yönelik uzun dönemli talep istikrarına önem vermesine dayandığını belirttiler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir