Gazetecinin Doğu'daki gözlemleri: "Oy pişmanlığı!

Sürpriz 7 haziran seçimleri sonrası seçmendeki panik, oluşabilecek muhtemel koalisyon ihtimallerini gazeteci yazar Kenan Alpay değerlendirdi

7 haziran sonrasi secmende oy pismanligi!

Geçmiş dönemlerde koalisyon hükümetleri zamanında büyük sıkıntı yaşayan vatandaşlar, 7 Haziran seçimi sonrasında da endişe duyma başladı. Seçimlerden çıkan sürpriz sonucu ve gelinen süreç ile ilgili ÖZGÜR-DER'in düzenlediği panelde konuşmacı olan Yeni Akit Gazetesi yazarı Kenan Alpay, vatandaşın en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

İşte seçmenin en çok merak ettiği o soruların cevapları:

"TOPLUMDA BÜYÜK PANİK VAR"

Daha önce AK Partiye oy verip 2015 genel seçimlerinde farklı partiye oy veren seçmenlerde pişmanlık olduğu gözleniyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

- Kanaatimce toplum bu seçim sonucunda koalisyon tablosu oluşacak bir sonuç beklemiyordu ve ciddi anlamda aslında AK Parti iktidarının belki aynı gücüyle değil ama biraz daha zayıflayarak devam etmesinden yanaydı. Fakat bence meclis çoğunluğunu oluşturacak milletvekili sayısını kaybetmesi bence toplumun önemli bir kesiminde panik havası ve moral bozukluğu oluşturmuş durumda. Çünkü AK Parti’nin CHP ile yada MHP ile yada HDP ile bir koalisyon yapmasının büyük riskler doğuracağını görüştüğümüz, görüşlerini aldığımız insanlar da bir ağırlık kazanıyor. Diğer taraftan da bu üç partinin bir araya gelip koalisyona girişmesinin de toplum tarafından ciddi bir kaygı oluşturduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla seçim sonuçlarını değerlendirirken toplumun da bu şekilde bir seçim sonucunu beklemediğini zannediyorum. AK Parti’nin tek başına iktidarını sürdürmesi yönünde bir talep vardı diye düşünüyorum.

"DEMİRTAŞ POP STAR GİBİ ÖNE ÇIKARTILDI"

İslami hassasiyet gösteren Kürt kökenli vatandaşların bu seçimde HDP’ye kaydığı gözüküyor. Sizce bu göçün sebebi nedir? 

-Bunun birkaç sebebi olabilir.

Birincisi: Kürt milliyetçiliği merkez medyanın hatta uluslararası medyanın da teşviki ile fazlasıyla kışkırtılmış bir duruma getirildi. Öyle bir cilalama yapıldı ki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın adeta bir pop star gibi öne çıkartıldığını ve artık kültürel açıdan hükümet kurma vaktinin geldiği gibi bir propaganda yapıldığının düşüncesindeyim.

İkincisi: Ak Parti hükümetinin bölgeye sadece ekonomik yatırımlar yaparak bölge insanını kazanabileceği siyaseti ters tepmiş oldu. Bölgede kimlik siyasetini terk eden, kimliği arka sıralara alan siyaset tarzının toplumda ciddi bir tepki oluşturduğu kanaatindeyim. Çünkü ben Diyarbakır’dan, Batman’dan, Bitlis’ten, Bingöl, Van bu bölgelere sık sık gidip gelen birisi olarak adaylara ilişkin çok ciddi bir eleştiri vardı.

Zaten Ak Parti hükümetinin 2007’den itibaren bölgedeki oy kaybına baktığımızda, özellikle Van, Diyarbakır, Mardin, Bitlis hatta Muş için söylüyorum bunu çok ciddi yanlışlar yapıldığı kanaatindeyim. Toplum tarafından desteklenen insanların listede yer almaması bunun yerine merkezden atamaların yapılması. Bölgeyle ilgisi zayıf olan insanların atanmış olması zannediyorum ciddi bir tepkiye yol açtı.

"AK PARTİSİZ KOALİSYON DÜŞÜNÜLEMEZ"

Sizce koalisyon hükümeti kurulabilir mi? Ufukta erken seçim görüyor musunuz?

-Ben iki ihtimalin de güçlü olduğunu düşünüyorum. Ak Parti’nin koalisyon seçeneğini devre dışı bırakması toplum tarafından çok kabul edilebilir bi durum olduğunu sanmıyorum. Ama muhalefet tarafının koalisyon talebinde adeta tasfiye edilmiş bir Erdoğan, Erdoğan’sız bir Ak Parti seçeneği çıkartmak istiyorlar bunu bir defa görmek lazım.

İkinci olarak Ak Partisiz bir koalisyon nasıl kuracaklar? HDP ile MHP’yi nasıl bir araya getirecekler? Orada çok ciddi bir risk var. Netice itibari ile Türkiye, ekonomisi ile siyaseti ile diplomasisi ile çok çok büyümüş bir ülke, HDP’nin hangi kadrosuyla ekonomiyi nasıl yöneteceksiniz? MHP’nin hangi kadrosuyla diplomasi yapacaksınız? Artık CHP ile mi olur MHP ile mi bence Ak Parti her iki seçeneği de devrede tutuyor diye düşünüyorum.

Erken seçim olabilir mi? Mümkündür. Ekim’in sonuna Kasım’ın başına bir erken seçim olabilir ama tabloyu çok değiştirebilir mi? Bence biraz AK Parti’nin lehine değiştirebilir diye düşünüyorum. Ama koalisyon seçeneklerini devreye sokmadan yapılacak bir erken seçimi toplum hoş karşılamaz diye düşünüyorum.

"BOMBALI SALDIRI HDP'NİN OYUNU ARTTIRDI"

HDP mitingindeki bombalı saldırı HDP oylarını nasıl etkilemiştir?

Bence önemli oranda etkilemiştir. Diyarbakır’da yada bölgenin diğer illerinde hatta İstanbul’da bulunan Kürt seçmenler nezdinde büyük etki yaratmıştır. Mağduriyet duygusu her zaman için toplumu bir araya getirir safları sıklaştırır.Buna istinaden ben bu saldırının HDP’nin oylarını arttırmasında ciddi anlamda etkisi olduğunu düşünüyorum. Oranını bilemem ama kemikleşme noktasında bir araya gelme noktasında ciddi bir etkisi olmuştur sanıyorum.

Kaynak : Ülkehaber

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *