Garanti Bankası: Boynumuz kıldan ince

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeler geldiğini belirterek, "Yasalar çıktığı zaman, yönetmelikler çıktığı zaman, bizim de boynumuz kıldan ince, bankacılık sektörü olarak onlara uyuyoruz" dedi.

Garanti Bankası: Boynumuz kıldan ince

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, yaptığı açıklamada, bankacılık sektörü olarak yapılan düzenlemelerin gereğini yerine getirdiklerini belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da son günlerde bankacılıkla ilgili görüşlerini dile getirdiğini anımsatan Karadere, şöyle konuştu:

"Kredi kartlarıyla ilgili bir takım düzenlemeler geliyor. Bu düzenlemelerin gereği neyse onları yerine getiriyoruz tabii. Başbakanımızın belli görüşleri var bankacılıkla ilgili, dile getiriyor. Yasalar çıktığı zaman, yönetmelikler çıktığı zaman, bizim de boynumuz kıldan ince, bankacılık sektörü olarak onlara uyuyoruz" diye konuştu.

Karadere, Türkiye'nin ekonomisinde şu anda bir problem olmadığını ancak çevre ülkelerdeki gerginliğin ister istemez Türkiye'yi de etkilediğini vurguladı.

EV ALMAK İÇİN UYGUN ZAMAN

Konut kredilerine de değinen Karadere, ev almak için uygun bir zaman olduğuna dikkati çekti. Konut kredisi faizlerinde yukarıya doğru bir artış görüldüğünü ancak bu artışın insanları konut edinmekten vazgeçirecek seviyede olmadığını dile getiren Karadere, şöyle devam etti:

"15 gün önce konut kredisi faizleri düşüktü. Şimdi faiz artışıyla beraber birazcık yukarıya doğru gelmeye başladı ama konut kredisi faizleri baktığınız zaman, diğer kısa vadeli kredi faizlerine göre en az yukarıya çıktı. Çünkü orada 10 yıllık geleceği planlıyorsunuz. Bugün için konut almanın zamanı mıdır, zamanıdır ama şöyle bir sinyal de vermek istemiyorum, 'İşinizi gücünüzü bırakın, herkes kendine bir konut alsın', böyle bir şey değil. 'Borç alın, aldığınız borçla ev alın, araba alın' diyecek bir zaman olduğunu düşünmüyorum ama şu andaki faiz seviyesi olarak baktığımız zaman, evet konut kredisi için borçlanabilecek bir zamandır. Bir parça yükselmiştir ama bu yükselme konut edinme için insanları vazgeçirecek bir yükselme değildir."

"PPK'NIN KARARI DOĞRU"

Karadere, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında yaptığı 75 baz puanlık artışı da değerlendirdi.

Faizleri artırmanın beklenen bir gelişme olduğunu belirten Karadere, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın iki hafta önceki konuşmasında bunun sinyalini zaten verdiğini anımsattı. Bankacılık çevreleri olarak kararı doğru bulduklarını kaydeden Karadere, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son zamanlarda kur çok hareketlenmişti. Dolayısıyla faizin yönü her zaman aşağıya olmuyor. Ekonomi dalgalandığı zaman bazen yukarıya doğru da olsa bu önlemleri zamanında almak gerekiyor. Merkez Bankası sabretti, başka müdahalelerle kuru tutmaya çalıştı ama daha sonra faizi yükseltme kararını aldı. Aslında kurun geldiği seviye, faizin seviyesi, bunlar bence hiç korkutucu düzeyde değil. Sonuçta bu konuda rahat olmak lazım. Dolar kurunda uzun süredir hiç artış yoktu, baskı altındaydı. Dolayısıyla geldiği seviyeler itibarıyla 1,90-1,95 seviyelerini normal karşılamak lazım Türkiye"de."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir