Garajda üretilen Apple rekor fiyata alıcı buldu

Apple’ın 1976’da ürettiği bilgisayar Almanya’da düzenlenen müzayede de 668 bin dolara alıcı buldu.

Garajda üretilen Apple rekor fiyata alıcı buldu

Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın dünyanın en büyük teknoloji şirketinin temellerini attığı garajda geliştirdikleri ve ilk Apple prototipleri arasında yer alan bilgisayar Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen bir müzayedede 668 bin dolara alıcı buldu.

Müzayedenin gerçekleştirildiği Breker Müzayede salonunun yaptığı açıklamaya göre isminin açıklanmasını istemeyen Asyalı bir teknoloji meraklısı rekor fiyata Apple’ın ilk bilgisayarlarından birine sahip oldu. Satılan bilgisayar hala sorunsuz çalışırken 668 bin dolara alıcı bulan bu modelden dünya üzerinde iyi kondisyonda ve çalışır halde 6 adet kaldığı biliniyor. Jobs ve Wozniak’ın garajlarında ürettikleri el yapımı Apple 1 model bilgisayarlar 1976 yılında 666 dolara satılıyordu. Rekor fiyata alıcı bulunan bilgisayarda ayrıca Steve Wozniak’ın imzası ile Steve Jobs tarafından kaleme alınmış bir de mektup bulunuyor.

1976 yılında üretilen Apple 1 modellerinde 8 kilobayt’a kadar yükseltilebilen standart 4 kilobayt hafıza bulunurken işlemcileri ise sadece 1 MHz’di.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.