G20’den ABD’ye acil adım çağrısı

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi, ABD'ye, küresel ekonomide de belirsizliklere yol açan kendi bütçe sorunlarıyla başa çıkma yolunda acil adım atması çağrısında bulundu.

G20’den ABD’ye acil adım çağrısı

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının ABD'nin başkenti Washington'da iki gün süren toplantısının ardından, sonuç bildirisi yayımlandı. Obama yönetimi ile Kongre arasında bir türlü çözüm bulunamayan bütçe çıkmazından duyulan kaygı, toplantının sonuç bildirisine de yansıdı. Bildiride, "ABD, kısa vadeli mali 

belirsizliklerle başa çıkmada acil adım atmalı" ifadesi kullanıldı. G20 Dönem Başkanı Rusya'nın Maliye Bakanı Anton Siluanov da düzenlediği basın toplantısında, toplantıya katılanların tümünün, ABD'deki bütçe sorununa hızlı bir biçimde çözüm bulunmasını umduğunu söyledi. Bir soru üzerine, ABD'nin borç tavanının 17 Ekim'e kadar yükseltilmemesi halinde devreye sokulabilecek ihtimal planları hakkında konuşmadıklarını dile getiren Siluanov, "Acil ya da olağanüstü durum planları yok. Bugünkü toplantıda herhangi bir plan hazırlanmadı, kötü durum senaryoları tartışılmadı. ABD yetkililerinin bu karmaşık durumdan bir çıkış yolu bulacağına güveniyoruz" dedi.

ÖNE ÇIKAN SONUÇLAR 

G20 Zirvesi'nin düzenlendiği eylül ayından bu yana küresel ekonomideki toparlanmanın devam ettiği belirtilen bildiride, ancak küresel büyümenin önemli motorları olmayı sürdüren gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin daha yavaş olduğu vurgulandı. Bildiride, şu anki görünümde, birçok ülkedeki kabul edilemeyecek düzeydeki yüksek işsizlik dahil zorlukların bulunduğu ve aşağı yönlü risklerin sürdüğü aktarıldı. Bildiride, güçlendirilmiş ve sürdürülebilir kılınmış bir büyümeye,para politikasının normalleşmesine doğru nihai bir geçişin eşlik edeceği ve sermaye akımlarının oynaklığının önemli bir zorluk oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Sağlam makroekonomik politikaların, yapısal reformların ve güçlü ihtiyati çerçevelerin oynaklıktaki artışla mücadeleye katkı sağlayacağına değinilen bildiride, 

"Gelecekte para politikası ayarlarında yapılacak değişikliklerin dikkatli biçimde ayarlandığından ve net olarak anlatıldığından emin olacağız" ifadesi kullanıldı. Bildiride, G20 olarak, iç büyümeyi desteklemeye yönelik politikalarıhayata geçirmede, aynı zamanda küresel büyüme ve finansal istikrarı desteklemede ve bunların diğer ülkelere yansımasını idare iş birliği yapılacağı vurgulandı. "St.Petersburg Eylem Planı'nı uygulamaya geçirmeye tam biçimde kararlıyız" denilen bildiride, mali sürdürülebilirliği sağlamanın, kilit önceliklerden biri olmayı sürdürdüğünün altı çizildi.  Bildiride, 2010 IMF Kota ve Yönetim Reformu'nun derhal onaylanmasına yönelik acil ihtiyaç yeniden vurgulandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *