G20 dönem başkanlığı Türkiye'de

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Bugün itibariyle G20 dönem başkanlığını üstlenmiş bulunuyoruz" dedi.

turkiye tarihi gorevi devraldiTürkiye'nin G20 dönem başkanlığı bugün itibariyle resmen başladı.  Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Bugün itibariyle G20 dönem başkanlığını üstlenmiş bulunuyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı, "G20'nin daimi bir sekreteryası yok. Her yıl bir ülke ev sahipliği yapıyor. G20'de ev sahibi olan ülke, o yılın gündemini de belirliyor. İki yıl önce yoğun lobi çalışmaları yaptık ve 2015 dönem başkanlığını aldık" dedi.

Babacan, Türkiye'nin dönem başkanlığını "kapsayıcılık, uygulama ve yatırım" olarak özetleyebileceklerini söyledi.  Türkiye'den sonra dönem başkanlığı Çin'e geçecek.

15-16 KASIM'DA ANTALYA'DA DÜZENLENECEK

Bugüne kadar 9 zirve gerçekleştirildiğini, 10. zirvenin gelecek yıl 15-16 Kasım'da Antalya'da yapılacağını kaydeden Babacan, G20'nin daimi bir sekreteryası bulunmadığını, her yıl bir ülkenin dönem başkanlığını üstlendiğini, toplantılara ev sahipliği yaptığını ve bir bakıma sekretarya görevinin koordinasyonunu üstlendiğini söyledi.

Babacan, "G20'nin ev sahipliği, sadece mekanları hazırlamak değil, aynı zamanda fiilen G20'nin bütün teknik sorumluluğunu da üzerimize alma ve 20 üye arasındaki bu koordinasyonu sağlamak için önemli bir unsuru da içermekte" ifadelerini kullandı.

*********************************

Babacan, Türkiye'nin G20 başkanlığında önem verecekleri 3 kelimeyi sıraladı:

  • kapsayıcılık,
  • uygulama ve
  • yatırım

olacak dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığını devralması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, G20'de rutin gündemin yanı sıra, küresel ekonomide ele alınması gereken mevcut sorunlar ve dönem başkanının tartışmaya açacağı yeni konuların da ele alındığını söyledi.

Türkiye olarak G20 bünyesindeki tartışmalara en başından beri aktif şekilde katıldıklarını belirten Babacan, "Teknik ekibimiz yıllardır G20 içerisinde görüşlerine değer verilen bir ekip haline geldi. Türkiye olarak G20 bünyesindeki tartışmalara sadece destek vermekle kalmıyoruz. Artık bundan sonraki dönemde tartışmaların liderliğini yapmış olacağız" diye konuştu.

YOĞUN LOBİ FAALİYETİ YÜRÜTÜLDÜ

Babacan, Türkiye'nin G20'nin yönetim mekanizması troykada yer almaya devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye, 1 Aralık 2013'te başlayıp 1 Aralık 2016'ya kadar ki dönemde fiilen yönetimin yapısının içinde olacak. Bizden sonraki dönem başkanı Çin. Biz bugün, 1 Aralık'ta dönem başkanlığını devraldığımız anda, Çin de troyka mekanizmasına bir sonraki dönem başkanı sıfatıyla giriyor. Dönem başkanlığı otomatik değil, sırası gelen olmuyor. Bu seçimle oluyor. Bu seçim de konsensüsla oluyor. Tek bir ülke bile itiraz etse, o ülke dönem başkanlığına seçilemiyor. Bundan 2 yıl önce, yoğun bir lobiyle dönem başkanlığı için çalıştık, pek çok ülkeyle konuştuk."

G20 dönem başkanlığı hazırlıklarına yönelik geçen sene Başbakanlık Genelgesi yayımlandığını hatırlatan Babacan, bu çerçevede "Yönlendirme Komitesi"nin kurulduğunu ve tüm hazırlıkların bu komite içinde sürdürüldüğünü söyledi.

G-20'DE GÖRÜŞÜLEN ANA BAŞLIKLAR

Yoğun hazırlık döneminin ardından Türkiye'nin G20 dönem başkanlığının başladığını belirten Babacan, G20'nin gündemindeki ana başlıkların güçlü sürdürülebilir ve dengeli büyüme, altyapı yatırımları, finansal düzenlemeler, uluslararası finansal mimari, uluslararası vergi konuları, enerji, ticaret, istihdam, iklim değişikliğinin finansmanı, kalkınma ve yolsuzlukla mücadele olduğunu bildirdi.

Babacan, G20 platformunun, özellikle küresel krizin ardından, çok önemli başarılara imza attığını belirterek, "Kriz zamanı dünyanın en önemli ekonomilerini bir araya getirerek ortak hareket etmelerini ve krizin etkilerini azaltmalarını sağladı. Kriz sonrası dönemde ise ekonominin daha sağlıklı yapıya kavuşabilmesi için gerekli para ve maliye politikalarının belirlenmesinde ve kritik uluslararası kuruluşlar reformunda büyük rol oynadı" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'NİN 3İ ÖNCELİĞİ OLACAK

Ali Babacan, dönem başkanlıklarını kapsayan 3 kelimenin "kapsayıcılık", "uygulama" ve "yatırım" olacağını vurgulayarak, "Bunların İngilizce tercümesine baktığımızda 3'ü de 'İ' harfiyle başlıyor. Dolayısıyla bizim İngilizce belgelerimizde 'Türkiye'nin 3İ önceliği' diye bunlardan bahsediyoruz" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir