F.Gülen "örgütü bitirin" dedi, Paralel polis infaz etti

Paralel Yapı'nın, karıştığı cinayetleri "faili meçhul" olarak lanse etmek istediği tanık bir polis memurunun ifadesiyle ortaya çıktı

paralel yapi'nin ''faili mechul'' baglantisi

Paralel Devlet Yapılanması'nın "faili meçhul" bağlantısı, başsavcıvekili Fuzuli Aydoğdu'nun ifadesini aldığı bir polisin anlattıklarıyla ortaya çıktı.

Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili genel bir soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Aydoğdu, 19 Ocak 2015'te ifadesine başvurduğu bir polisin anlattıklarında, ilginç detaylar tespit etti.

Adı açıklanmayan polis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda (TPAO) çalışan Cevzet Soysal'ı "Gülen cemaatine üye polislerin, 1998 yılında Batman'da kaçırarak ağabeylerinin talimatıyla öldürdüklerini" iddia etti.

"ÖRGÜTÜ BİTİRİN" TALİMATI  FETHULLAH GÜLEN'deb geldi..

Soysal cinayetine şahit olduğunu öne süren polis, "Güneydoğu'da Hizbullah mensuplarınca paralel yapının okulları, yurtları ve mensuplarının takip edildiği" bilgisinin bölge imamı Bahattin K. aracılığıyla Fethullah Gülen'e ulaştırıldığını, bunun üzerine Gülen'in "Bu örgütü bitirin" şeklinde talimat verdiğini anlattı.

Tanık polis ifadesinde, Batman Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan C. ve A. adlı müdürlerin, Hizbullah masasından F, A, Ö. ve H. adlı polis memurlarıyla toplantı yaptığını, 'her yolu mübah gören' yapının yasa dışı işleri için cemaatten olmayan polis memurlarını kullandığını aktardı.

İsmi açıklanmayan polis, Paralel Devlet Yapılanması'ndaki meslektaşlarının Batman'daki Hizbullah üyelerinin ileri gelenlerini ortadan kaldırmak için başvurdukları gayriresmi uygulamalara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

CEVZET SOSYAL'I KAÇIRMAYA KARAR VERDİLER

Polis müdürü C'nin, TPAO'da çalışan Cevzet Soysal'ı kaçırmaya karar verdiğini ileri süren tanık polis, ifadesinde şunları söyledi:

"İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne ait bir teknik takip aracıyla Soysal'ı takibe aldık. Evden çıkınca, diğer polislere işaret vererek, 'kuş kafesten çıktı' dedim. Daha sonra da kar maskeli ve askeri parkalı polisler, kendilerini JİTEM gibi tanıtarak Soysal'ı arabaya bindirdi ve polis C'nin diğer bekar evine götürüldü. Soysal'ın ellerini kelepçelediler ve ses kaydedici bir cihaz ile sesini kaydettiler. 25 gün boyunca Soysal kırsal alana götürülerek sorgulandı ve sorgusunun ses kaydı da başkomiser F. tarafından dinlenerek değerlendirildi.''

"SOSYAL KENDİSİNİ KAÇIRAN POLİSİ TANIDI"

Tanık polis ifadesinde, Soysal'ın kendisini sorgulayan polislerden B'yi tanıdığını, B'nin "ben yanarsam herkesi yakarım" dediğini ve bunun üzerine cemaatin infaz kararı aldığını belirtti.

Müdür olan C. ve A. tarafından, faili meçhul ekibine "Soysal'ın öldürülerek bulunmayacak şekilde gömülmesi" talimatının verildiğini ifade eden tanık polis, Soysal'ın Beşiri kırsalına götürüldükten sonra polis B. tarafından boynu kırılarak infaz edildiğini ve burada bulunmayacak bir yere gömüldüğünü iddia etti.

TANIK POLİSTEN KORUMA TALEBİ

Paralel Devlet Yapılanması tarafından "susturulmak" istenebileceği için koruma isteyen tanık polis memurunun verdiği bilgiler doğrultusunda, Soysal cinayetini 17 yıl sonra mercek altına alındı.

Başsavcıvekili Aydoğdu, hala faili meçhul olan olayla ilgili bazı ipuçlarına ve yeni bilgilere ulaştı. Bu bilgiler ışığında soruşturmayı genişleten Aydoğdu, olaya karıştıkları öne sürülen 14'ü polis 19 kişi hakkında, nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nden yakama kararı çıkarttı. Yakalama kararı çıkarılanlardan, Soysal'ın kaçırılarak öldürüldüğü dönemde Batman'da Terörle Mücadele Şube Müdürü olan eski Edirne Emniyet Müdürü Cemil C, eski Muğla Emniyet Müdürü Ahmet A, eski Hatay İstihbarat Şube Müdürü Fatih K'nın da aralarında bulunduğu 14 polis ile 5 sivilden 2'si yakalandı.

SABRİ UZUN DA CİNAYETİ ANLATMIŞTI

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un ''İn, Baykal Kaseti, Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar'' adlı kitabında, ''Cevzet Soysal'ın Öldürülmesi ve Diğer Suçlar'' başlığı altında Sosyal'ın öldürülmesine ilişkin bazı bilgiler yer alıyor.

Kaynak : AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir