Fransızlar tarihi yoketti

Mali'nin kuzeyinde bulunan Timbuktu'daki Ahmet Baba Kütüphanesi'nde 4 bin 203 yazma eserin Fransız müdahalesi nedeniyle kaybolduğu ortaya çıktı.

Fransızlar tarihi yokettiMali'deki Fransız müdahalesinden önce 38 bin 830 el yazması eserin bulunduğu kütüphanede, 24 bin 537 kitabın güvenlik nedeniyle başkent Bamako'ya taşındığı belirtiliyor. Timbuktu kenti, 15. yüzyıldan bu yana Batı Afrika'nın ilim merkezi olarak kabul ediliyor.

İŞGALDE YAKTILAR

Timbuktu'daki el yazması eserlerin Mali için özenle saklanması gereken bir hazine olduğunu vurgulayan Ahmet Baba Yüksek İslam Araştırmaları Kurumu Uzmanı Garba Traore, kitapların Arap harfleriyle yazılmış olmasının bölge halkı için eserleri kutsal kıldığını ifade etti.

Traore, kitapların yerel halkın ailevi özel bilgilerini de içerdiği için iyi muhafaza edilmesi gerektiğine işaret etti. Mali'nin hafızası niteliğini taşıyan eserleri halkın tarih şuurunun ve kimliğinin korunması için çok önemli olduğunun altını çizen Traore, Mali'de bile birçok araştırmacının bu durumun farkında olmadığını savundu.