Fransa'da elektronik sigara tartışması

Fransa Sağlık Bakanı Marison Touraine, elektronik sigaralara da normal tütün mamulleri için koyulan kısıtlamaları getirmek istediklerini söyledi.

Fransa'da elektronik sigara tartışmasıKonu ile ilgili "France info" radyo kanalına konuşan Touraine, "Elektronik sigara sıradan bir ürün değil, onun için diğer tütün mamulleri için uyguladığımız kısıtlamaları bu ürünler için de uygulamalıyız. Bu tür ürünlerin kamuya açık yerlerde kullanımına, 16 yaşından küçüklerin bunları satın almalarına yasak getirmeliyiz ve yine bu ürünlere yönelik reklamları yasaklamalıyız"dedi.

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), 4 yıl önce elektronik sigarayla ilgili uyarı yapmıştı. Kurumun araştırmasında, elektronik sigaranın, tütünde de yer alan nitrosamine ve dietilen glikol gibi zararlı maddeleri içerdiği ortaya çıkmıştı.

Fransa Ulusal Sağlık Güvenlik Ajansı (AFSSAPS) da Mayıs 2011'de elektronik sigaranın kullanılmaması doğrultusunda tavsiye kararını açıklamıştı. Ajans, ürünün özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulunmuştu. Birçok ülkede tıbbi cihaz olarak satışı ruhsata bağlı olan elektronik sigaranın Brezilya, Tayland, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde satışı yasaklandı. Fransa'da ise yaklaşık 500 bin kişi elektronik sigara kullanıyor.