"Fotoğraflardan dehşete düştük"

Beyaz Saray Sözcüsü Carney, Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen ve önceki gün AA tarafından kamuoyuna duyurulan fotoğraflardan dehşete düştüklerini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen ve önceki gün Anadolu Ajansı tarafından kamuoyuna duyurulan fotoğraflardan dehşete düştüklerini belirterek Esed rejiminin eylemlerini kuvvetle kınadıklarını belirtti.

Carney, günlük basın brifinginde Suriye'de savaş suçu belgeleriyle ilgili soru üzerine, "Gün ışığına çıkan bu fotoğraflardan tüm dünya gibi dehşete düştük. Esed rejiminin eylemlerini mümkün olan en kuvvetli ifadelerle kınıyoruz ve rejimi tutuklulara muamele konusunda uluslararası yükümlülüklere uymaya çağırıyoruz" dedi.

Belgelerdeki bilgileri bağımsız olarak teyit edemeseler de fotoğrafların reddedilemeyeceğini ya da görmezden gelinemeyeceğini ifade eden Carney, "(Fotoğraflar) uluslararası insan hukukunun geniş çaplı ve görünüşe bakılırsa sistemik ihlallerini ortaya koyuyor ve rejimin kendi halkına zarar vermede ne kadar ileri gitmeye istekli olduğunu gösteriyor. Çok rahatsız edici fotoğraflar" diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *