Fitch'ten kur uyarısı

Fitch, TL'de daha fazla zayıflama Türk şirketlerinin notlarını vurabileceği konusunda uyardı

fitch'ten kur uyarisiFitch Ratings, Türk Lirası'nda şu ana kadar yaşanan kayıpların şirketlerin kredi profillerine ağır bir etkisi olmayacağını, ancak TL'de değer kaybının uzun süre devam etmesi halinde bunun 2014 yılında şirketlerin kredi notları üzerinde baskı yaratacağını bildirdi.
   
Fitch Ratings yaptığı açıklamada, yaptıkları ilk değerlendirmelerin TL'nin 2013 yılında ABD Doları karşısında yüzde 15 ve euro karşısında yüzde 20 değer kaybetmesinin şirketlerin kredi profilleri üzerinde sınırlı bir etkisi olacağı sonucuna vardıklarını belirtirken, "Bununla birlikte, Türk şirketleri tarihi ve yapısal olarak kur oynaklıklarına karşı kırılgan. Kurda uzun süreli bir düşüşün ülkedeki politik krizden kaynaklı diğer yurtiçi şoklarla birleşmesi halinde 2014 yılında şirketlerin kredi notları için bir risk ortaya çıkar" değerlendirmesinde bulundu.
    
Fitch, kurdaki değer kaybının etkieri konusunda önümüzdeki birkaç hafta içinde daha detaylı analizler yapacağını vurgularken, kurdaki zayıflığın not vermiş olduğu şirketler arasında çok farklı etkiler göstereceğine inandığını belirtti. 
   
Fitch, kur oynaklığının kaldıraç değerlerine orta vadeli etkisini ve nakit akışına sürdürülebilir negatif etkilerini yakından izlemeye devam edeceğini de vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir