Fitch sorunlu kredilerde ılımlı artış öngördü

Fitch, sorunlu kredilerde sadece ılımlı bir artış beklentisini dile getirirken, ekonomik büyüme kredi kalitesini desteklediğine dikkat çekti.

Fitch sorunlu kredilerde ılımlı artış öngördü

Fitch Ratings, gelişmekte olan ülke bankalarındaki varlık kalitesinde ılımlı bir kötüleşme yaşandığına ve bazı piyasaların büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çektiği raporundaTürk bankacılık sektörüne de yer verdi.
   
Bir çok gelişmekte olan piyasalada banka varlık kalitesinde ılımlı kötüleşme yaşanmasını beklemeye devam eden Fitch, bununla birlikte bir çok olayda sağlam ekonomik performansın sorunlu kredi artışlarını sınırlayacağını da öngördü.  
   
Türk bankalarının kredi ölçümlerinin, yaşanan hızlı kredi büyümesi ve 2012'deki ekonomik yavaşlama sonrasında sağlam olmaya devam ettiğini belirten Fitch, ekonomik büyümenin kredi kalitesinin desteklediği ortamda Türk bankalarının sorunlu kredi portföylerinde sadece ılımlı bir artış beklediğini vurguladı.
 
Fitch, yüzde 15-20 kredi büyümesibeklentisi dikkate alındığında, hala sağlam olan kredi ve fonlama rasyolarında daha fazla aşınmanın sınırlı olacağını da belirtti.