Filipinler’de saldırı: 7 Ölü

Filipinler’de ayrılıkçı komünist terör örgütünün bombalı saldırısında Filipin Güvenlik Güçleri’ne bağlı 7 özel harekat polisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Filipinler’de saldırı: 7 Ölü

Güneydoğu Asya'da yer alan ada ülkesi Filipinler'de, ayrılıkçı komünist terör örgütü Yeni Halk Ordusu'na (NPA) mensup teröristler tarafından polis aracına düzenlenen bombalı saldırıda aracın içindeki 7 polisin hayatını kaybettiği, diğer 7'sinin ise yaralandığı bildirildi. İçinde özel harekat timine mensup özel eğitimli polislerin bulunduğu belirtilen aracın, başkent Manila'nın 400 kilometre kuzeyindeki Allacapan bölgesi yakınlarından geçişi sırasında saldırıya uğradığı kaydedildi. Aracın yoldan geçişi sırasında ilk önce yola önceden yerleştirdikleri patlayıcıyı infilak ettirdikleri belirtilen teröristlerin, daha sonra ise polis aracını ağır ateş altına aldıkları ifade edildi.

Kurulduğu 1969 senesinden bu yana Filipinler'de komünist bir devlet kurmak amacıyla, mevcut düzeni temsil eden hükümetlere karşı silahlı eylemlerde bulunan NPA adlı örgütün, daha çok kırsal alanlarda etkili olduğu, ve uzun zamandır böylesine organize bir saldırı gerçekleştirmediği bildirildi.