Filipinler'da muson yağışları ve sel: 7 ölü, 4 kayıp

Filipinler’de geçtiğimiz cumartesi günü başlayan muson yağışları devam ederken, başta başkent Manila ve çevresinde sel felaketine yol açtı. Afetin resmi bilançosu 7 ölü, 11 yaralı şeklinde açıklandı. Sel sonucu 4 kişiden ise haber alınamıyor.

Filipinler'da muson yağışları ve sel: 7 ölü, 4 kayıp

Filipinler Ulusal Afet Yönetim Kurulu, sel felaketinde ölü sayısının 7’ye yükseldiğini bildirdi.

Sivil Savunma Genel Müdürü Eduardo Del Rosario ise yaptığı açıklamada, Merkezi Luzon, Calabarzon, Mimaropa, Metro Manila ve Cordillera bölgelerinde toplam 64 yolun sel nedeniyle kullanılamaz durumda olduğunu belirtti.

Filipinler Sahil Güvenlik yetkililerinin yaptığı açıklamada da en az 147 kişinin yolda kaldığı kaydedildi.

Filipinler Ulusal Afet Yönetim Kurulu’nun bugün yaptığı açıklamaya göre, afetin en çok etkili olduğu Ilocos, Merkezi Luzon, Calabarzon, Cordillera ve Metro Manila bölgelerinde yaklaşık 150 bin kişi selden etkilendi. Ülke genelinde ise muson yağışları ve sel felaketinde etkilenen kişi sayısı da 600 bin olarak açıklandı.

Manila ve çevre illerde kırmızı alarm haline geçen hükümet bu durumun devam etmesinden endişe duyuyor.

Selden etkilenen şehirlerde ulaşım neredeyse imkânsız hale geldiği için dün ve bugün tüm kurumlar adına hükümet tarafından resmi tatil ilan edildi.

Filipinler'deki şiddetli yağışların Manila ve çevresinde etkili olmasının temel sebebi ise ülkenin kuzeyinden geçen Maring tropikal fırtınasının yağmur bulutlarını ana karaya itmesi olarak açıklanıyor. Yılda ortalama 20 fırtınanın yaşandığı Filipinler'de Maring tropikal fırtınası bu yıl yaşanan 12. fırtına.

Muson yağışlarının yarın sabah itibariyle durması ve perşembeden itibaren ülkenin normal yaşantısına dönmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir