FETÖ'nün alçak hücrelerine Kara Kuvvetleri'nde operasyon!

İstanbul polisi bu sabah FETÖ'nün hücrelerine peş peşe operasyonlar yaptı. Fethullahçı Terör Örgütü’nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki yapılanmasından ilişkisini kesen bazı askerler ile yeniden irtibata geçmek üzere örgüt tarafından görevlendirilen ve ‘ümitçi’ olarak isimlendirilen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda 13 kişi gözaltına alındı.MİT ve polis FETÖ'nün Suriçi eyalet’ yapılanmasına da baskın yaptı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 24 zanlıdan 9’u gözaltına alındı.FETÖ’nün ‘çalışma evleri’ne yerleştirdiği elamanlarını özel eğitimlerden geçirerek, bakanlıklara yerleştirdiği belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalar çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görevli olup bir dönem FETÖ içerisinde faaliyet gösteren daha sonra bazı sebepler ile iletişimini kesen askeri şahıslar olduğunu belirledi.

Başsavcılık, örgüt ile irtibatını kesen askeri şahısları yeniden örgütle irtibatlandırmak üzere 'ümitçi' diye tabir edilen örgüt elemanı şahısların görevlendirildiğini tespit etti. Alınan ifadelerden isimleri tespit edilen ve bir bölümü örgütün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olan 13 şüpheli hakkında operasyon başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay'ın talimatı üzerine İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bu Sabah iki ilde şüphelilere yönelik 13 adreste gözaltı, arama ve el koyma işlemi gerçekleştirdi. Operasyonda ele geçirilen delillere el konuldu. Gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sorguya alındı.

SURİÇİ EYALET YAPILANMASINA OPERASYON 
Öte yandan MİT ve polis FETÖ’nün ‘Suriçi eyalet’ yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Haklarında gözaltı kararı bulunan 24 zanlıdan 9’u gözaltına alındı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik  soruşturmalarda alınan şüpheli ifadeleri üzerine MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ve  İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün koordineli çalışması sonucunda,  örgütün Bayrampaşa, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Fatih'te oluşan ve "Sur İçi  Eyaleti" olarak adlandırılan bölge ile Ankara'daki "çalışma evleri" olarak ifade  edilen örgüt evlerine yerleştirilen kişilere eğitim verilip, KPSS sınavlarına  hazırlanarak Dışişleri, İçişleri, Gençlik ve Spor bakanlıkları ile askeri  okullara yerleştirildikleri belirlendi.

9 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ 
Emniyet görevlileri, savcılığın "tespiti yapılan şahıslar hakkında  gözaltı, arama ve el koyma kararı talep edilmesi" talimatı üzerine, İstanbul Sulh  Ceza Hakimliğinden alınan ilgili karar doğrultusunda operasyon başlattı. İstanbul merkezli 9 ilde 24 şüphelinin yakalanmasına yönelik eş  zamanlı operasyon sonucunda 9 kişi gözaltına alındı.