FED’in sınırlaması nasıl etkiler?

FED'in tahvil alımlarını ne zaman sınırlandıracağı tartışılırken, tahvil piyasasından nasıl bir etki yaratacağı merak konusu.

FED’in sınırlaması nasıl etkiler?

ABD’den iyi gelen verilerin etkisi ile FED 85 milyar dolarlık varlık alımlarını sınırlandırmaya hazırlanıyor. Piyasa beklentileri veriler sonrasında çeşitlenmeye başlarken, Eylül ayından bir sınırlandırma gelebileceği de gündeme girdi. FED’in 65 milyar dolara indirebileceği konuşulan tahvil alım programının etkileri de önemli tartışmalar arasında.

FED Başkanı Bernanke’nin 22 Mayıs’ta yaptığı FOMC toplantısı açıklamasından sınırlandırmaya gidilebileceğinin sinyalini vermesi ile tahvil piyasalarında önemli dalgalanma yaşandı. Özellikle gelişen ülkelerin tahvil piyasalarından bozulma dikkat çekerken emtia tarafından da yön aşağı döndü.

İlerleyen süreçte açıklamaların fiyatlamalar arasına girmesi ile daha sakin bir döneme girilse de gözler ve kulaklar FED’den gelecek yeni sinyallerde.

Konuya dair değerlendirmelerden bir tanesi de Deutsche Bank’ın yayınladığı raporda yer aldı. Tahvil alımının sınırlandırılmasının etkilerine yer verilen raporda Deutsche sürecin FED’in ne kadar agresif davranacağına göre değişiklik gözleneceğini dile getirdi.

Raporda aralık ayından 20 milyar dolarlık bir sınırlama yapılacağı öngörüsüne yer verilirken Eylül 2014’te tamamıyla sürecin sonlandırılması beklentisine yer verildi. Genel hatları ile sınırlamanın ABD 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde yüzde 15 ila 50 baz puan arasında bir değişikliğe neden olabileceğine dikkat çekildi.

FED’in önümüzdeki ay daha agresif bir politika izleyerek tahvil alımlarını sınırlandırmaya gitmesi halinde 10 yıllıklarda 56 baz puanlık satış olabileceğine yer verildi. Eylül’de 20 milyarlık ilk kesinti ve Haziran 2014’te sona erecek daha sakin bir senaryoda ise 30 baz puanlık değişim olabileceğine dikkat çekiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir