FED'in mesajları tartışma konusu

Yeni haftada gündem FED olacak. Bankanın tahvil alımlarında değişiklik yapması beklenmezken verilecek mesajlar tartışılıyor

FED'in mesajları tartışma konusu

Sakin geçen haftadan sonra yeni haftada ABD Merkez Bankası(FED) yeniden gündemin ana maddesi olacak. FED, gelecek haftaki toplantıda 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını koruyacak ancak yetkililer bankanın program ve kısa vadeli faiz oranları ile ilgili planlarını açıklama yolu konusunda tartışacak.

FED Başkanı Ben Bernanke, Mayıs´tan beri yılın ilerleyen döneminde ekonominin iyileşmesi halinde tahvil alımlarının azaltılacağını söylüyor.

30-31 Temmuz'daki toplantıda yetkililer gelecek birkaç yıla dair düşüncelerini ve niyetlerini anlatmak için kullandıkları dili tartışacak.

Kısa vadeli faizler sıfıra yakından FED ileriye dönük beklentilerin parasal politika cephanesi için önemli olduğunu düşünüyor. Yatırımcılara kısa vadeli faizlerin uzun süre sıfıra yakın kalacağını söyleyerek FED uzun vadeli faizlerin düşük tutulacağını, bunu da borçlanma, harcama, yatırım ve büyümeyi destekleyeceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir