Fed volatilitesi EM'lerin zehri

Merk Investements baş yatırım yetkilisi Axel Merk, Amerika Merkez Bankası Fed'in değişken tutumunun yükselen piyasaların zehiri olacağını düşünüyor.

fed volatilitesi em'lerin zehriMerk Investements baş yatırım yetkilisi Axel Merk piyasaların normale dönmesi kavramını bu yılın hayal ürünü olarak adlandırıyor.Yatırım yetkilisine göre, Federal Reserve'in para politikasından dolayı gelişmekte olan ülke piyasaları (EM) volatilite açısından hala kırılganlar.

Geçtiğimiz haftalarda yükselen piyasalar, Arjantin, Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika'daki kur düşüşü ile birlikte tekrar ön plana çıktılar. Tüm bu ülkelerdeki cari açık boyutu dikkat çekiyor.

Axel Merk Perşembe günü CNBC'ye yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin karmakarışık hareket ettiğini ve politika tarafındaki şeffaflık eksikliğinin bu yıl gelişmekte olan ülke piyasalarını yaralamaya devam edeceğini ifade etti.

Merk ''Fed politikaları oynak olacak ve bu gelişmekte olan ülke piyasalarını zehirleyecek; çünkü az likiditeye sahip pazarlar için volatilite kötüdür'' şeklinde konuştu.

 

Yükselen piyasalar düzeltmesinin büyük ölçüde sona erdiğine inanan Asianomics kurucu ve CEO'su Jim Walker ise ''Gelişmekte olan ülkeleri QE'den (parasal genişleme) en çok yararlananlar haline nasıl geldikleri konusunda şaşkına dönmüş durumdayım. Ben sadece buralardan alım yapmam'' dedi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir