FED sonrası Asya soluklanıyor

Haftanın son işlem günün Asya piyasaları yaşanan sert ralli sonrasında dinlenmeye geçti.

FED sonrası Asya soluklanıyor

THE LİRA/ÖZEL-FED’in kararı sonrasından hızlı ralli haftanın son işlem gününde yerini karışık kapattı. Veriler ve Bernanke’nin açıklamalarını sindirmeye çalışan endekslerinde yön aradığı görüldü. ABD’de yaşanan  zirvelerden geri çekilme sabah saatlerinden Asya’da daha az etkili. Pazartesi günü Larry Summers’ın FED Başkan adaylığından azlini istemesi ile başlatan yükseliş dalgası sonrasından haftanın son işlem gününde ağırlıklı olarak kazançların ön planda olduğu görülüyor. Güney doğu Asya’dan yazdan beri en iyi günler yaşanırken yatırımcının Filipinler ve Endonezya tarafına geldiği gözlendi.

Haftalık bazda bakıldığında ise Endonezya’da yüzde 6.8’lik artış kaydedilirken, Tayland’da ise yüzde 6.3 yükseldi.

Haftanın son işlem gününde gösterge endeks MSCI Asya Pasifik yüzde 0.2’lik yükseliş kaydederken 141.38’e gelerek 4 ayın zirvesine yükseldi. Endeks haftalık bazda yüzde 2.9 yükseliş kaydetti.

Japonya’da yeni günde yükseliş devam ediyor. Nikkie yüzde 0.09’luk yükseliş ile 14.810 seviyesine gelirken Topix ise yüzde 0.4 yukarıda. Topix yıl genelinde yüzde 41’lik yükseliş kaydetmiş oldu. Nikkei tarafında ise haftalık kazanç yüzde 2.7 oldu. Ülke endeksleri boğa piyasasına dün itibariyle girmiş oldu. endekslerin yükselişine Yen tarafındaki değer kaybı etki ediyor. Yen dolar karşısından yeni günde 99.30 seviyesinde.

Çin’in, Kore ve Tayvan’ın kapalı olduğu günde Avustralya’da yüzde 0.43’lük geri çekilme takip ediliyor. Yeni Zelanda’da yüzde 0.4’lük geri çekilme yaşanırken, Singapur’da yüzde 0.4’lük düşüş yaşanıyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir