FED öncesi Asya karışık

Asya'da yeni gün FED toplantısı öncesine karışık başlarken, Yen'deki düşüş ile birlikte Japonya tarafında yükseliş dikkat çekiyor.

FED öncesi Asya karışık

FED kararı öncesinde Asya’da görünüm karışık. ABD tarafında gün yükseliş ile kapanırken gelen verilerin iyimserliği yükselişte etkili oldu. FED’in Ekim Aralık döneminde kesintilere gideceği beklentisi ile yatırımcıların bu döneme girmeden alımları arttırdığı görüşü hakim.

ABD’deki olumlu hava hafta ortasında Asya’da karışık açılış ile şekillendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yeni günde yüzde 0.4’lük yükseliş ile 132.24 seviyesine geldi. FED Başkanı Bernanke’nin geçtiğimiz Mayıs ayında FOMC toplantısında yaptığı açıklamalar sonrasında küresel piyasalardan 2 trilyon dolar eridi. Bu nedenle yeni günde FOMC’den bu akşam gelecek açıklamalar öncesinde gerilim yüksek.

Japonya’da yeni günde Nikkei yüzde 1.25’lik primle güne devam ederken, endekste ilk seans yüzde 1.3’lük yükseliş ile 13.169 puandan kapandı. İhracattan gelen olumlu rakamlar ve zayıflayan Yen ile yükselen Japonya’da Topix yüzde 1.2 primli. Zayıflayan otomotiv ve elektronik şirketlerinin yükselmesinde etkili oluyor. Dolar Yen tarafında gelişmeler ile yüzde 0.06’lık geri çekilme var.

Çin’de ise durum farklı. Ülke endekslerinde düşüş hakim. Şanghay yüzde 2 değer kaybederken Hong Kong yüzde 1.2 düşüş yaşıyor. Çin'de yaşanan düşüşte Çin'de bir süredir bekleyen halka arzların Temmuz ayı itiberiyle yeniden gündeme alınacağı yönünde gelen haberler etkili oluyor. Buna ek olarak ülkede konut fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçilememesi yeni verigilerin geleceği yönünde habereri de attırıyor. Çin'de yarın gelecek olan HSBC üretim PMI datasında beklentileri 49 seviyesinde olması da düşüşte etkili oluyor.

Avustralya’da endeks günü yükseliş ile başlarken bu seyrin devam ettiği görülüyor. Ülkede öncül ulusal endekste getirinin geçtiğimiz aylara göre srtış olması ile S&P/ASX endeksi yüzde 0.79 primle güne devam ediyor. Tayvan Taiex endeksi yüzde 0156 yükselirken, Güney Kore Kospi ise yüzde 0.73 aşağıda.