FED koltuğuna kim oturacak?

Fed başkanlık koltuğuna kimin oturacağı tartışmaları devam ederken, süreç Yellen'ın lehine hareket ediyor.

FED koltuğuna kim oturacak?

New York Times haberine göre, Beyaz sarayın içinde ve dışında kampanya süreci devam ederken, Lawrence Summers gücünü kaybetmeye başladı. Senato'daki Demokratlar'ın büyük bir kısmı Yellen'ı öven bir mektubun altına imza atarak, Obama'yı Yellen'ı seçmeye teşvik etti.

Mektupta Lawrence Summer'ın ise bu işi yapmak için uygun kişi olmadığına işaret edildi.
 
Buna karşın Lawerence Summers'ın arkasındaki ekibin kolay pes edeceğe benzemediğini yazan New York Times editörü bazı Summers destekçilerinin ise artık ne Summer'ın ne de Yellen'in Fed başkanlığı görevini başarıyla yerine getiremeyeceğini düşündüklerini ve üçüncü bir adayın sunulmasının gerekliliğine inandıklarını yazdı.
 
New York Times da yer alan makalede ''Bu çok anlamsız. Geçtiğimiz hafta Janet Yellen'ın akademik referansını, politika yapmaya adapte edebileceğini gösteren hiç bir değişiklik olmadı. Şu anda hala, hiç kimse başarının derin akademik bilgiye dayandığını ve Yellen'ın bu bilgisinin, para politikasını ve düzenleyici politikaları başarıyla yönetmesine yeteceğini kabul etmiyor.
 
Yale eğitimli bir ekonomist olan ve California üniversitesinde eğitim görevlisi olan Yellen 1990 senesinde ilk kez FED için aday gösterildi ve akabinde Fed ailesine katıldı.

Yellen daha sonra 2004 ve 2010 yılları arasında San Francisco FED Başkanlığını yaptı. 2010 yılından beri ise FED Başkan yardımcılığını yapan Yellen çoğunlukla başarılı performanslar gösterdi.

Forbes'a göre ise her iki adayın da başa geçmesi sonucun kötü olmasına yol açacak. Summer'ın en azından reel dünyada bir deneyimi olduğunu belirtrn Forbes Yellen'ın ise hayatı boyunca bu anlamda bir boşluğunun olduğunu yazdı.

Fobes'da yayınlanan yazıda '' Biz David Malpass gibi istikrarlı bir dolar ihtiyacı olduğunu anlayan, paranın nasıl yönetileceğini ve merkez bankacılığının ne olduğunu bilen birinin Fed başkanlığı koltuğuna oturmasını tercih ederiz'' ifadeleri yer alıyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir