FED kararı altını etkilemedi

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alım programında beklentiler paralelinde azaltıma gitmesinin ardından dalgalı seyrini sürdürüyor.

fed karari altini etkilemedi

Fed'in aylık tahvil alım programını 10 milyar dolar daha azaltarak 75 milyar dolardan 65 milyar dolara düşürmesinin ardından 10 dolarlık bir gerileme yaşayarak 1.258 dolar desteğine kadar gerileyen altının ons fiyatı, bu seviyeden gelen alışlarla günü yükselişle 1.268,02 dolar seviyesinden tamamladı.

Bugün güne 1.268 dolar seviyelerinde yatay bir başlangıç yapan altının ons fiyatı bu seviyeden gelen satışların etkisi ile 1.255 dolara desteğine kadar geriledi ve şu dakikalarda 1.258 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Altının ons fiyatının 1.270 dolar üzerinde tutunamadığı sürece kısa vadede satışların görülebileceğini ifade eden analistler, özellikle 2. çeyrekten sonra Fed'in çıkış stratejisinin uzun süreceği beklentisinin piyasalarda fiyatlanması durumunda altında yeniden yükselişlerin olabileceğini aktarıyor.

Fed toplantısının etkilerinin bugün görülmeye devam edilmesi durumda ise gün içinde altından çıkışların görülebileceğini ifade eden analistler, bu durumda altının ons fiyatında 1.248 doların destek seviyesi olduğunu kaydediyor.

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Fed'in tahvil alımında 10 milyar dolarlık daha azaltıma gitmesinin beklenen bir durum olduğunu ve bu durumun altında fazla bir etkisinin olmadığını kaydetti.

Burada temel etkenlerden birinin ABD tarafında faiz oranlarının yüzde 3 seviyesini gördükten sonra gevşeme eğilimi göstermesinden kaynaklandığını kaydeden Karabulut, şunları aktardı:

"Peki altında bu sıkışmanın nedeni ne? Buna verilebilecek tek yanıt talep yetersizliği olabilir, altın ithalatı yapan ülkelerdeki talep yetsizliği ve bunun yanında altın ETF'lerdeki azalış gösterilebilir. Altın teknik olarak 1.275 dolar seviyesine yaklaştıkça satış baskısı altında kalmaktadır. Eğer altın 1.275 seviyesini talep artışı haberleri ile aşarsa altında tekrardan 1.300 dolar seviyesinin üzerine doğru bir yükseliş görebilir. Altın eğer 1.275 dolar seviyesini aşamaz hala fiziki tarafta satışlar devam ederse önümüzdeki zamanlarda tekrardan 1.150 seviyesine doğru çözülme görebiliriz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

84 + = 86