FED ekonomistleri FOMC'ye ne diyor?

Piyasalar saplantılı bir şekilde Fed'in varlık alımını azaltacağı tarihe odaklanmışken, Fed'in ekonomistleri, azaltım sona erdikten sonra nasıl bir tutum takınacaklarını düşünüyorlar.

FED ekonomistleri FOMC'ye ne diyor?

Yıllık IMF araştırma konferansında FOMC için çalışan en önemli ekonomistlerden olan William English ve David Wilcox'un raporlarına yansıdı. En azından bu raporlar gelecek toplantılarda ekonomistler tarafından neler duyabileceğimiz konusunda bizi uyarıyor. Financial Times tarafından yayınlanan haberde, raporlardan çıkarılacak ve yatırımcıyı ilgilendiren bazı önemli noktalar aşağıdaki gibi sıralanıyor.

1) Azantım kararının alınmasındaki değişiklik

İki rapor da azaltım tartışmalarına işaret ediyor; fakat raporlarda farklı olarak dikkat edilmesi gereken nokta artık ana sorunun bilanço tablosu olmayışı. Şu anda karar verilmesi gereken ana konu kısa dönemli faizlerim arttırılmasının ne kadar süre erteleneceği. Azaltımın detayları ikinci sırada geliyor.

2)Optimal para politikasının faiz oranı açısından çok güvercin olduğunu düşünüyorlar

İki raporda optimal kontrol hareketinin Yellen tipi olması gerektiğine işaret ediyor. Bu raporlarda verilmek istenen mesaj aynı: Fed bugün faiz oranlarını, enflasyon oranı yüzde 2'yi geçse bile Taylor Kurallarına göre daha uzun süre sıfıra yakın seviyede tutmalı ve işsizlik yapısal oranın daha aşağısına inmeli. Bu ekonominin daha çabuk bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

3)Aşırı gevşek para politikasında arz tarafındaki bozulmanın önüne geçilmesi gerekiyor

Potansiyel randıman seviyesi son yıllarda yüzde 7 oranına kadar düşüş gösterdi. Büyüme verimliliği seviyesi keskin bir şekilde düştü. Normalde, bunun para politikası için şahin bir mesaj vermesi gerekir. Fakat Wilcox'a göre potansiyel üretim kaybı talep tarafındaki zayıflıktan kaynaklanıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir