FED ECB’ye başağrısı yaptı

Portekiz'de artan gerilim yeniden Avrupa krizini gündeme taşırken, ECB'nin bugün yapacağı toplantının önemi arttı.

FED ECB’ye başağrısı yaptı

Günün önemli gelişmesi Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı olacak. Faiz kararında piyasa genelinde bir değişiklik beklentisi olmazken, Avrupa ekonomisi üzerinde baskının artması sonrasında Başkan Mario Draghi’nin açıklamaları önemli olacak.

Portekiz’de istifalar sonrasında siyasi gerilimin ülkenin borçlanma maliyetlerini yükseltirken, bir süredir ılımlı hareketler sergilenen sorunlu ülkelerde de gerilim arttı.

FED’in tahvil alımlarını azaltma takvimini açıklaması ile başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünyada faizlerin artması sorunlu ülkelerinde iki ay öncesine göre daha yüksek seviyelerden gerilimi girmesine neden oldu.

FED sonrasında küresel piyasalarda türbülansa neden olurken özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan tahvil faizlerinde yükselişi yaşandı. Bu yükselişin ilk etapta sınırlı kalsa da yakın takibe alınmışken, Portekiz’de patlak veren gerilim ile yeniden Euro krizi dile getirilmeye başladı.

Geçtiğimiz ECB toplantısında enflasyon noktasında tedrici bir yükseliş beklediğini açıklayan Draghi gerekli görüldüğü taktirde bütün araçlar raflarda duruyor olduğunu dile getirmişti. Şimdi bu araçların gündeme gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Kur bloğunda Portekiz ile artan gerilimin gündeme gelmesi beklenirken önemli korku ekonomik sıkıntıların çevre ülkelerden artık merkeze ulaşmış olmasından kaynaklanıyor.   

Önemli göstergelerden biri olarak Mayıs ayında bu yana Almanya’da 10 yıllık faizler 50 baz puan yükselirken, İtalya’da 75, İspanya’da 70 baz puanlık artış yaşandı. Portekiz’de gerilim ile geçtiğimiz Kasım'dan beri ilk kez yüzde 8 seviyesine yükselen faiz diğer ülkeleri de etkisi altına aldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir