FED azaltıma devam edecek

Wall Street Journal yazarı Jon Hilsenrath, FED'in Ocak toplantısında varlık alımlarının 65 milyar dolara çekeceğini belirtti.

fed azaltima devam edecekWall Street Journal gazetesinin, etkili Fed takipçisi Jon Hilsenrath, FED’in azaltımlara devam edeceğini belirtti. 29 Ocak’ta yapılacak olan FOMC toplantısından alımların 10 milyar dolarlık azlatım ile 65 milyar dolara çekileceğini belirtti.

Aralık ayında açıklanan ve beklentileri karşılamayan tarım dışı istihdam verileri sonrasında piyasalarda FED’in Ocak toplantısında beklemeye geçebileceği yönünde algı oluşsa da ekonomideki iyileşme göz önüne alınarak azaltıma devam edilecek.

Hilsenrath’ın makalesinde Bernanke’nin son toplantısı olan 28-29 Ocak FOMC toplantısında 10 milyar dolarlık azaltım sürecinin devam edeceğini yazdı. San Francisco FED Başkanı John Williams’ın kademli olarak bu yolda devam edeceğiz açıklamalarını işaret eden Hilsenrath, FED’in çok önemli bir değişik olmadığı taktirde de bu yoldan dönmeyeceğini belirtti.
 
Bir istihdam verisinin bankanın durmasına yeterli olmayacağını yazan Hilsenrath, buna karşılık FED’in faizleri yükseltme konusunda bir acelesi olmadığının da altını çizdi.

Chicago FED Başkanı Charles Evans Aralık ayı istihdam verilerinin hayal kırıklığı yarattığına değinen WSJ yazarı buna karşılık yerel FED başkanının geri kalan verin ise iyi olduğu yönündeki açıklamalarını hatırlattı. Geçtiğimiz ay FED Başkanlarının inandırıcı delillere ihtiyaç olduğunu belirttiklerini yazan Hilsengrath pek çok başkanın şimdi azaltımlara başlanmasından memnun olduklarını dile getirdi.

Hala enflasyon ve istihdamın öncelikli takip noktası olduğu belirtilirken 1 Şubat itibariyle FED koltuğuna geçecek olan Yellen’ın bundan sonraki politikalarının önem kazanacağın kaydedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 1 =