Faizde yön aşağı döndü

Gelen verilerin olumlu etkisi ile tahvil piyasasında hareketlilik arttı. Hem içeride hem de Avrupa’da faizlerin aşağı geldiği gözleniyor.

Faizde yön aşağı döndü

Geçtiğimiz hafta ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ile aşağı gelen İspanyol ve İtalyan tahvil faizlerine haftanın ilk işlem gününde enflasyon rakamları sonrasında Türkiye’de katıldı.

Günün ilk yarısında beklentilere paralel gelen veri sonrasında TL zayıflarken,  2 yıllık tahvil faizinde son 3 günde 11 baz puanlık düşüş yaşandı. İlk yarı kapanışından yüzde 8.73 seviyesine gelirken  Dolar TL 1.9270 seviyesine geriledi.

Avrupa’ya döndüğümüzde ise İspanya’da tahvil faizleri son 6 haftanın en düşük seviyelerine geldi. Geçtiğimiz hafta ve bu sabah gelen PMI dataları ve yine geçtiğimiz hafta açıklanan işsizlik rakamları sonrasında yüzde 4.54 ile 19 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeleri görmüş oldu.

Portekiz’de 3 baz puanlık düşüşle yüzde 6.53 seviyesine gelinirken, İrlanda’da 1 baz puanlık düşüş ile yüzde 3.87 seviyesine geriledi.

Belçika 10 yıllıklarında 3 baz puanlık düşüş ile yüzde 2.53 seviyesine geriledi. Alman 10 yıllıklarında ise yüzde 1.73 seviyesinden yüzde 1.26 seviyesine gelindi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir