Faiz yükselişi güçlenmeye işaret

Çin'de para piyasası oranlarındaki yükselişin ülke ekonomisinde güçlenmenin işareti olarak yorumlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Faiz yükselişi güçlenmeye işaret

Bloomberg'in haberine göre, Haziran ayında Çin'de yaşanan nakit daralmasından beri para piyasası oranlarının en yüksek seviyesine gelmesi, finans sektöründe zayıflıktan ziyade ülke ekonomisinin güçlendiğine işaret edebilir. 

Çin Merkez Bankası'nın piyasalara fon eklemekten kaçınması üzerine ülkede yedi günlük repo oranı 4 ayın en yükseğine çıkarak 138 baz puan artışla 4,88 seviyesini test etti. 

Eylül ayı sonunda Çin ekonomisi yüzde 7,8 oranında büyüyerek iki çeyreklik yavaşlamasını sona erdirmişti.

Industrial Bank Co. Analisti Guo Caomin, ''Politika yapıcılar bu yıl büyüme hedefinin yakalanabileceğine inanıyorlar. Çin Merkez Bankası, kredi büyümesi hedefini yakalamak için çaba göstermede doğru zamanın geldiğini düşünmüşlerdir'' diye konuştu.

Getiri eğrisinin dikleşmesi, yatırımcıların, Çin Merkez Bankası'nın dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'i, Haziran ayındaki nakit daralmasının bir benzeri gibi yavaşlatma riskine atmayacağına inandığının bir göstergesi.

10 yıllık tahvil faizleri, bir yıllık tahvilleri 58 baz puan aşarak 15 Mayıs tarihinden bu yana en büyük farka işaret etti.

 

Bu sene yüzde 2,4 oranında yükselen Yuan, geçtiğimiz hafta dolar karşısında 20 yılın en yüksek seviyesi olan 6.0802'ye yükseldi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *