Facebook'ta "Like"lar ifade özgürlüğü kapsamında

ABD'de bir mahkeme bir kullanıcının açtığı dava üzerine verdiği kararda Facebook'taki "like"ların ABD Anayasası'nın birinci maddesi kapsamında korunduğuna karar verdi.

Hampton, Virginia'da yaşayan bir şerif, kendi patronuna karşı yarışan bir adayın Facebook sayfasını beğendiği gerekçesiyle işten çıkarılmasının ardından dava açmıştı.

 

Eyalet yargıcı Raymond A. Jackson, Facebook'ta beğenmenin "anayasal ifade özgürlüğü koruması kapsamına girmeye yeterli olmadığına" karar vermişti.

 

Temyiz mahkemesi ise oybirliğiyle, "Bir siyasi adayın kampanya sayfasını beğenmek, kullanıcının o adayı onayladığı ve kampanyasına destek verdiği anlamına gelir. Bu evinizin bahçesine siyasi bir pankart dikmenin internetteki karşılığıdır ve Yüksek Mahkeme'nin konuyla ilgili yorumu bellidir" hükmüne vardı.

 

Yargıç William Traxler, hükmü, "En temel seviyede, 'beğen' butonuna basmak kullanıcının bir şeyi 'beğendiği' yönünde bir açıklama yayınlamak anlamına geliyor, bu da başlı başına önemli bir ifade" diye açıkladı.

 

Karar Facebook'u da sevindirdi. Şirketin avukatlarından Pankaj Venugopal, "Mahkemenin Facebook'taki beğenmeleri ifade özgürlüğü kapsamında görmesinden memnunuz" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir