Faber’den Bernanke’ye teşekkür

Obama'nın açıklamaları sonrasında Bernanke'nin gidişi kesinleşirken ünlü yatırımcı Faber, FED başkanını teşekkür etti.

Faber’den Bernanke’ye teşekkür

Dün Obama’nın Charlie Rose’un sorularına verdiği cevapta Ben Bernanke’nin istediğinde çok olması gereken uzun görevde kaldığını açıklaması sonrasında ilginç yorumlar gelmeye başladı. Bazı kesimler Obama’nın Bernanke’yi resmen kovduğu yönünde yorum yaparken bazı kesimler de Bernanke’nin derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Süreçte ilginç açıklamalardan biri de ünlü yatırımcı Marc Faber’den geldi. Faber Bernanke’ye görev süresi için teşekkür etti.  Dr. Doom lakaplı Marc Faber Barron’s’a yaptığı açıklamada, yatırımları arasında hisse senedi kağıtları olduğunu belirtti. Bernanke’nin sistemi paraya boğması nedeniyle iyi kazanç sağladığını dile getiren Faber, paranın sisteme akmadığına dikkat çekti. Ekonomik aktiviteyi yükseltmeye yaramadığını dile getiren Faber varlık fiyatları üzerine etkilerin olduğunu belirtti.

Örnek olarak 2007’de 43.7 milyon dolara Manhattan’da aldığı evin geçtiğimiz yıl 88 milyon dolara satılmasını gösterdi.

Para basmanın ekonomiyi büyütmediğini dile getiren Faber, bu paranın Detroit’deki işçilere bir faydası olmadığını belirtti. Orta sınıfın bu paradan faydalanmadığına dikkat çeken ünlü yatırımcı çoğunluğun kaybettiğini azınlığın kazandığını dile getirdi.

Faber'in elindeki hisse senetlerinden yüzde 144 getiri sağladı konuşuluyor.