‘Euro Türkiye’ye teşekkür etmeli!

Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmelerin, Euro’nun, Amerikan doları karşısında uzun zamandan bu yana ilk kez yükselmesinde büyük etkisi olduğu belirtildi.

%e2%80%98euro turkiye%e2%80%99ye tesekkur etmeli!CNBC’nin internet sitesinde Ben Berkowitz imzasıyla yayınlanan haber-analizde, euro’nun, Amerikan Merkez Bankası Fed’in varlık alımlarını azaltması beklentisi ve ABD ekonomisine ilişkin olumlu rakamlarla güçlenen doların karşısında iki yıldan bu yana ilk kez en yüksek seviyi gördüğüne dikkat çekilirken, bunun Türkiye’deki ortamdan kaynaklandığı vurgulandı. Yazıda, euro’nun bir hafta içinde yaklaşık yüzde 2’lik bir artış yaşadığına dikkat çekilirken, yatırımcıların bu yükselişten dolayı “Türkiye’ye teşekkür borçlu” olduğu ifadesi kullanıldı.

Türkiye’de yolsuzluk soruşturmasıyla birlikte gelişmekte olan Türkiye ekonomisinde bir sarsıntı yaşandığı savunulan yazıda, Türk lirasının değer kaybının sürdüğü belirtildi ve bazı uzmanların “Siyasi krizin daha kötüleşebileceği ihtimaline karşı yatırımcılar huzursuz” yorumlarına yer verildi. Belirsizlik nedeniyle yatırımcıların TL’den çıkıp, daha güvenli buldukları euro gibi farklı limanlara geçiş yaptığı savunulan yazıda, euro’nun bu denli yükselmesinin tek nedeninin Türkiye’den çıkan sıcak para olduğunun altı çizildi.
Bu yıl mayıs-haziran döneminde Merkez Bankası’nın Türkiye’den 1.3 milyar dolarlık para çıkışı olduğunu vurgulayan açıklamasını hatırlatan uzmanlar, siyasi dalgalanmanın yeni yılda da devam etmesinin beklendiğini, yargı ve polisin de dahil olduğu kurumlar arasındaki güç mücadelesinin piyasaları yatıştırmayı güçleştireceğine de dikkat çektiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *