Euro sürpriz yapabilir

Resesyon kaygıları ile değer kaybetmesi beklenen euro direnirken, son gelen yorumlar para biriminin pozitif sürpriz yapabileceği yönünde.

Euro sürpriz yapabilir

Euro bölgesinden gelen olumlu veriler, euronun daha da zayıflayacağına ilişkin öngörüleri değiştirmeye başladı. Bazı ekonomistler euronun dolar karşısında daha da zayıflayacağı görüşlerinden dönüş yaptılar.

Pazartesi günü açıklanan Euro Bölgesi Haziran ayı fabrika siparişleri verisi son 16 ayın en yüksek seviyesinde geldi.  Euro bölgesinin toparlanmasına işaret eden veri sonrasında euro yüzde 0,5 değer kazandı.

Euro Bölgesi’nden gelen Haziran ayı PMI verileri de pozitif bir görünüm sergiledi. Özellikle İtalya ve İspanya, PMI verilerinin Haziran 2011’den bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşmesiyle öne çıkan iki Avrupa ülkesi oldu. İspanya’da Mayıs ayında  48.1 olan PIM verisi, Haziranda 50’ye çıkarak üretim seviyesindeki için belirleyici olan 50 sınırını yakalamış oldu.

Sidney’de bulunan West Bank’ın  kıdemli kur stratejisti  Sean Callow gelen olumlu verilerin büyüme için umut verici olduğunu, aynı zamanda özellikle euroda kısa pozisyonda olan yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini  söyledi.

Barchetta Capital direktörü Ed Ponsi CNBC Asya’ya verdiği röportajında euronun şu an gelmiş olduğu 1,30 seviyesinin Euro bölgesi için katlanabilir bir seviye olmadığını, bu seviyenin çok yüksek olduğunu; buna karşın Euro’nun 1,32 seviyesine kadar çıkmasını beklediğini ifade etti. Öte yandan Ponsi, Avrupa’dan gelen PMI verilerinin çok önemli olduğunu, Euro bölgesinin eskiye dönme sürecinin başladığını düşündüğünü de ifade etti.

Standard Chartered Bank’da Asya yerel piyasalar stratejisti olan Thomas Harr ise eğer Amerika’da parasal genişlemeden çıkış süreci olumlu bir şekilde geçerse euro için 1,29-1,37 seviyelerinin görülebileceğini; ancak 1,20 seviyelerinin hala euro borç krizinin yarattığı endişeden ötürü mümkün görmediğini söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir