Esn son seçim anketi.. O partiye kötü haber

Türkiye, 7 Haziran milletvekili genel seçimlerine hazırlanırken, araştırma şirketleri de seçmenlerin nabzını tutmaya devam ediyor..

Genel seçim öncesi Politic's Araştırma Şirketi'nce yapılan son Türkiye Siyasi Gündem Araştırması, seçimlere kısa süre kala oy oranlarına ve kararsızların yönelimlerine ilişkin önemli ipuçları verdi.

son-secim-anketinden-bir-partiPolitic’s firmasının 17-23 Mayıs tarihleri arasında, 20 ilde 4 bin 200 katılımcı ile yüzde 95 güven aralığında ± 2 hata payı ile gerçekleştirdiği çalışma, yüz yüze ve bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemiyle yapıldı.

Çalışmada, 'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' diye soruldu.

AK Parti yüzde 45.2
CHP yüzde 26.3
MHP yüzde 15.4
HDP ise yüzde 9.6 oy oranıyla ile barajın altında gözüküyor.

Anket sonucuna göre SP + BBP(Milli İttifak ) oy oranı yüzde 2,59. Diğerleri ise yüzde 0,91.

KARARSIZ AK PARTİ SEÇMENİ PARTİSİNE DÖNÜYOR

Anket sonuçlarını incelediğimizde, bir ay öncesine kadar partisine mesafeli duran ve tepki gösteren Ak Parti seçmeni, Ak Parti'nin son 15 gündeki "koalisyon korkusuna vurgu yapan ve ekonomik istikrar temelli seçim kampanyası", Erdoğan ve Davutoğlu'nun şehir mitinglerinin de etkisi ile partisine destek vermeye başladı.

2011 milletvekili seçiminde Ak Parti'ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 80'i tekrar Ak Parti'ye oy vereceğini belirtti, Bu oran CHP'li seçmende yüzde 92,5, MHP'li seçmende ise yüzde 82.5 olarak görünüyor.

Anket sonuçlarına göre 2011 Milletvekili seçiminde Ak Partiye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 12'si Ak Parti'ye oy vermeyeceğini söylemekte, yüzde 8'i ise henüz kararsız.

2011 Milletvekili seçiminde CHP’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde 4'ü CHP' ye oy vermeyeceğini söylerken, yüzde 3’ü ise henüz kararsız.

2011 Milletvekili seçiminde MHP’ye oy verdiğini belirten seçmenin yüzde10'u MHP'ye oy vermeyeceğini söylerken, yüzde 7,5'i ise kararsız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir