Ermenistan'a firar eden alçak savcılar resmen istenecek!

Türkiye'nin Ermenistan ile iade anlaşmasının olmadığını bilen hain savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara SİDAS ile istenecek.

firari savcilar sidas ile istenecek!

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin haklarında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ ve ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçlarından dolayı tutuklanmaları için ‘yakalama kararı’ çıkardığı üç savcı kayıplara karıştı.

Savcılardan Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın önceki gece Sarp Sınır Kapısı’ndan 35 dakika arayla Gürcistan’a çıkış yaptıkları, ardından Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtikleri açıklandı.

SİDAS'A TARAF

Firari savcıların Gürcistan'dan Ermenistan'a geçmesinin nedeni ise Türkiye'nin Gürcistan ile suçluların iadesine yönelik anlaşmasının bulunuyor olması. Türkiye ile Ermenistan arasında ise cezai konularda adli yardımlaşma ve  suçluların iadesi sözleşmesi bulunmuyor ancak iki ülke de Suçluların İadesine  Dair Avrupa Sözleşmesine (SİDAS) taraf.

İADE HAZIRLIĞI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın iadesi için Adalet Bakanlığına müzekkere yazılacağı öğrenildi. Bu nedenle Türkiye’nin Öz ile Kara’nın iadesini,  SİDAS hükümleri çerçevesinde isteyeceği belirtildi.

YÜZGEÇ ARANIYOR

Savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara ile birlikte aynı gerekçe ile hakkında tutuklama talepli yakalama kararı çıkarılan savcı Mehmet Yüzgeç’in ise, karardan sonra cep telefonunu bırakarak kaldığı yerden ayrıldığı ancak Türkiye’yi terk edip etmediği konusunda somut bir bilgiye ulaşılamadığı öğrenildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Terörle Mücadele Şubesi’ne yazı yazarak Yüzgeç’in yakalanması amacıyla çalışma başlattığı belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *