Erdoğan'nın İran ve Almanya'daki Suriye hamlesi ses getiriyor

Başbakan Erdoğan Suriye konusunda İran ve Almanya'da çok önemli görüşmelerde bulundu.

basbakan erdogan'dan suriye hamlesi

Serkan Üstüner'in haberi...

Başbakan Erdoğan, İran ve Almanya ziyaretlerini dün itibariyle tamamladı. Erdoğan öncelikle İran'a yaptığı ziyarette büyük ticari anlaşmalara imza attı. 2015'ten itibaren başlayacak ucuz İran doğalgazı anlaşması, iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin çoğaltılması ve güvenlik konularında imzalar atıldı.

İRAN'DA SURİYE KONUSU MASAYA YATIRILDI

Başbakan İran'a büyük bir heyetle giderken 1 gün sonra da MİT müsteşarı Hakan Fidan da temaslar da bulunmak üzere İran'da çalışmalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın gerek İranlı mevkidaşı  gerekse dini lider Hamaney'le  yaptığı görüşmenin ana konusu Suriye'ydi. Son olarak yayınlanan 55 bin kare fotoğrafı masaya koyan Erdoğan bu vahşetin durması gerektiğini bunun için İran'ın artık Esed'e verdiği destekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Suriye meselesindeki kararlılığı ve kanıtları İran'ın artık Esed'e gerekli desteği vermeyeceği, Türkiye gibi güçlü bir komşuyu kaybetmek istemediği bunu da Türk tarafına anlattığı ifade edildi.

ALMANYA ZİYARETİNİN ÖNEMİ

Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyareti 17 Aralık operasyonun AB'nin en büyük ülkesinde anlatılması ve AB müzakerelerinin, açılmayan fasılların konuşulması açısından önemliydi.

Erdoğan Almanya'da gurbetçilerin sorunlarıyla da ilgili önemli çözümler getirdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde soydaşlarımız artık Almanya'da oylarını kullanabilecekler.

Bu minvalden bakıldığında  Almanya ziyareti gurbetçi vatandaşlarımızın dertlerinin çözümü ve Türkiye'nin AB süreci için çok önemli.

Bu ziyaretin de arka planında Merkel ile Suriye konusu konuşuldu. Merkel bu konuda basın mensuplarının önünde de tam destek verdi. Yapılan gizli toplantıda da Şansölye, Başbakan'a Suriye'de yaşanan vahşeti durdurmak için ellerinden gelecek her şeyi yapacaklarını söyledi.

ALMANYA VE İRAN'IN ÖNEMİ

İran Esed'in şimdiye kadar ki en büyük destekçilerinden biriydi. İran Almanya'nın en büyük ticari ortaklarından biri ve 1979 İran İslam Devrimi'nden bu yana Almanya İran'ın askeri yapısını ve istihbarat oluşumunu gerçekleştirdi. Sonuç olarak; İran Almanya'nın coğrafyadaki en büyük askeri ve strateji ortağı.

Almanya'nın İran üzerindeki etkisi düşünüldüğünde Türkiye'nin Suriye konusunda nasıl büyük bir hamle gerçekleştirdiğini görmek kolay olacakıtır.

BAŞBAKAN'IN SON DURAĞI RUSYA

Kısa bir zaman içerisinde önce İran sonrasında Almanya ziyaretlerinin ardından Başbakan Erdoğan'ın son durağı Rusya. Rusya'da yapılacak Kış Olimpiyatları'na bizzat Putin tarafından davet edilen Erdoğan'ın bu görüşmede de çantasındaki en önemli konu: Suriye.

Erdoğan Esed'in yaptığı zulmün artık bir son bulması için Putin'le de gerekli görüşmeyi gerçekleştirecek.

BM'de veto hakkı bulunan Rusya'nın da bu konuda vicdani bir karar alması bekleniyor. Son olarak Rusya'da yaşanan saldırılardan sonra Başbakan Erdoğan'ın Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde geçmiş olsun dileklerinin yanında terör konusunda işbirliği yapılması konuşuldu.

Başbakan'ın gerçekleştirdiği iki önemli ziyaretin arka planında Suriye'de yaşanan dram vardı. Rusya ziyareti de bunun son halkası olacak.

serkan.ustuner@haber7.com

Kaynak: Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir