Erdoğan'ın heybesinde ne var?

Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği B ve C planlarının ardından gözler olası senaryolara çevrildi..

erdogan'in heybesinde ne var?Başbakan Erdoğan, Merkez bankasının faiz arttırımının sonrasında yaptığı değerlendirmesinde ''B planı, C Planı benzeri şeyler noktasında bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Belki birkaç hafta sonra böyle bir çalışmayı açıklayabiliriz" şeklinde konuşmuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından en çok konuşulan ihtimallerden biri sermaye kısıtlamasına gidilebileceğiydi; fakat Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Perşembe günü yaptığı açıklamasında böyle bir ihtimalin mümkün olmadığını ifade etti. Peki Başbakan'ın bahsettiği planlar ne olabilir?

Ekonomistlerden değerlendirmeler:

HANE HALKI GELİRİNİ ETKİLEYECEK ADIMLAR ATILABİLİR Ekspres Yatırım Başekonomisti Özlem Derici 2009'da beyaz eşya ve otomobil Ötv'sinde indirime gidildiğini, ayrıca belli bir süreliğine genç ve kadın istihdamı SSK primleri ödendiğini hatırlattı.  Derici sözlerine şöyle devam etti: ''Şu anda Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda vergiyi dışarıda bıraktığı için Ötv indirimi gelir diyemiyorum. Öte yandan eskiden yapıldığı gibi istihdamı destekleyen önlemlerin alınması mümkün gözüküyor. Hane halkı gelir tarafını etkileyecek adımlar atılabilir, yatırım harcamalarını öne çekme gibi önlemler alınabilir.''

YAPISAL REFORMLAR KISA VADEDE SONUÇ VERMEZ Maliye politikası; yani bütçe, kamu harcamaları ve vergi tarafında bazı önlemler getirilebileceğini ifade eden  Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ''Bazı kamu yatırımları öne alınabilir, yeni projeler olabilir.Örneğin şu anda 150 metre karenin üzerindeki yeni konutlara yüzde 18 kdv var. Bu geçici olarak kaldırılabilir, böylece konut sektöründe bir hareketlenme sağlanabilir. Yapısal reformlar kısa vadede sonuç vermez, dolayısıyla maliye politikasıyla ilgili önlemler beklemek gerekiyor'' şeklinde konuştu.

TEŞVİK PAKETLERİ DEVREYE SOKULABİLİR Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş doların ve faizin yukarı hareketlendiği bu süreçte reel sektörün karşılaşacağı zorlukları gidermek adına uygulanabilecek yeni teşvik paketlerinin hızla devreye sokulabileceğini söyledi ve  vergi istisnası  yada muafiyeti gibi özellikle enerji ve hammadde girdi maliyetlerini azaltamaya yönelik adımlar atılabileceğini ifade etti. Maviş ayrıca özellikle ithalat ve ihracat ağırlıklı çalışan firmalara yönelik kurda sabitleme uygulamalarının da getirebileceğinin mümkün olduğunu belirtti. Aklına gelen diğer olasılığın ise Var olan borçlanmalara yönelik vadenin uzatılması olduğunu söyleyen Maviş ''Sadece para piyasaları değil sermaye piyasaları da bu teşviklerde unutulmayarak şirketler ve yatırımcılar bu alana yönlendirilebilir. Özellikle VİOB da hedgeing yapılabilabilir ve burdan elde edilecek kazançlara uygulanan vergilerde indirime gidilebilir'' şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir