Erdoğan'ın 'bize yaptırmazlar' dediği çılgın proje

TİM eski başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul’un seyir terası ihtiyacını gidermek için Boğaz Köprüsü’nün altına, hareketli bir teras sistemi önerdi.

Erdoğan'ın 'bize yaptırmazlar' dediği çılgın projeBoğaz Köprüsü ’nün altına seyir terası kurulması için patent aldı.
Proje 'dünya çapında buluş' belgesi aldı
Teras, köprünün iki ayağı arasında 20 dakikada bir tur atacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM ) eski başkanı Oğuz Satıcı , İstanbul ’un seyir terası ihtiyacını gidermek için Boğaz Köprüsü’nün altına, hareketli bir teras sistemi önerdi. Çılgın projesine “İstanbul’un Yıldızı” adını veren Satıcı, terasın etrafının camdan olacağını, tek seferde 110 kişiyi taşıyacağını, köprüye yük bindirmeyeceğini ve köprü gelirlerini üçte bir oranında artıracağını kaydetti.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, New York, Sydney, Paris, Londra ve Pekin gibi metropollerde Empire States, Eyfel Kulesi, London Eye gibi simgelerin olduğunu vurgulayan Satıcı, İstanbul için de bir simge olarak Boğaz Köprüsü’nün altında seyir terası tasarladığını belirtti. Fikrin kendisine ait olduğunu belirten Satıcı, projenin 2005’te aklına geldiğini söyledi.

‘Londra’da aklıma geldi’

TİM Başkanı olarak görev yaptığı dönemde 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la birlikte Londra’da bir fuara gittiklerini kaydeden Satıcı, şunları söyledi:

“Londra’da şehrin simgesi haline gelmiş London Eye’ı yılda 3.5 milyon turistin ziyaret ettiğini öğrendim. Türkiye’de de böyle bir şeyin eksikliğini hissettim. Ofisimdeki pencereden Boğaz Köprüsü’ne bakarken seyir terası düşüncesi oluştu. Köprünün altına bir ayaktan öbür ayağa kadar kayarak giden bir platform, İstanbul’un bu ihtiyacını karşılar.”

Mimarla temasa geçti

Projenin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda araştırmaya başladığını belirten Satıcı, Avustralya’nın başkenti Sydney’deki Opera Binası ile Pekin’deki TV kulesini yapan İngiliz mimar Cecil Balmond’la temasa geçtiğini söyledi. Balmond projenin olabilirliğini ifade edince Avusturya Patent Enstitüsü’nden, ‘dünya çapında buluş’ belgesi aldığını kaydeden Satıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden de ‘faydalı buluş’ belgesi aldığını anlattı.

Başbakan: Yaptırmazlar

Projeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a anlattığını, Başbakan’ın ise, “Bunu bize yaptırmazlar ama yine de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüş” dediğini aktaran Satıcı, hazırladığı proje sunumunu Topbaş’a ilettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 5 = 1