Erdoğan'dan tüm partilere mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 yılı ihracat şampiyonlarına ödül verdiği törende siyasi partilere ve genel başkanlara seslenerek, “Ülkenin, milletin ve bilhassa ekonominin sabrını çok zorlamadan sorumluluklarınızın bilinci içinde hareket edin, oyun bozanlık yapmayın” dedi

cumhurbaskani erdogan partilere seslendi

Türkiye’nin 2014 yılı ihracat şampiyonları ödüllerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle aldı. En çok ihracat yapan şirketler listesine Koç Holding damga vururken törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ihracatçıların hiçbir engel karşısında duraksamadığını ve herhangi bir sorunda hemen yeni pazarlara yöneldiğini dile getirdi.

Hürriyet'ten Burcu Purtul Uçar'ın haberine göre; 2014 yılında en fazla ihracat yapan ilk üç firma sırasıyla, TÜPRAŞ, Ford Otomotiv ve Oyak –Renault Otomotiv olurken Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, TÜPRAŞ, Ford, Arçelik ve Tofaş adına 4 kez sahneye çıktı ve ödül aldı. Törende, “Sizler, dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, yanından geçen bir yol buldunuz. İnanıyorum ki, 2023 hedeflerinin amiral gemisi yine ihracatçılar olacak” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası sürecinin süratle tamamlanmasını ve Türkiye’nin yönünü tekrar geleceğe çevirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Ekonominin mevcut durumda seçim sonucunu hazmetmiş ve bir koalisyon hükümetine kendini hazırlamış göründüğünü aktaran Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

OYUN BOZANLIK EDENLER

“Hükümet kurma sürecinin uzaması veya hükümetin kurulmaması durumunda da ekonomimiz dinamiklerinin buna dayanacak dirayete sahip olduğuna doğrusu ben inanıyorum. Ama partilerimize ve genel başkanlara düşen görev, ülkenin, milletin ve bilhassa ekonominin sabrını çok zorlamadan sorumluluklarının bilinci içinde hareket etmektir. Türkiye, ortak bir dil, ortak hedefler ve ortak akıl çerçevesinde kurulmuş bir koalisyonla istikrar ve güven iklimini yeniden tahkim edebilir. Müşterekleri değil, farklılıkları öne çıkararak adeta oyun bozanlık eden partiler ve siyasetçiler bunun hesabını millete vereceğini bilmelidir. Kimsenin, seçimlerin ortaya çıkardığı tablodaki konumunu, millete karşı sorumluluk üstlenmek yerine sistemi kilitlemek için kullanmaya hakkı yoktur. Türkiye’yi, hükümet kurulamayan bir ülke durumuna düşürmenin vebali ağırdır.”

KOÇ DAMGASI

İhracat şampiyonları töreninde damgayı Koç Holding vurdu. İlk 10’da yer alan dört şirket için (TÜPRAŞ, Ford Otosan, Arçelik, Tofaş) sahneye çıkan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’a ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLK 10 FİRMA

1- TÜPRAŞ
2- Ford Otosan
3- Oyak-Renault 
4- Vestel Ticaret
5- Kibar Dış Tic.
6- Arçelik 
7- Tofaş 
8- Toyota 

9- HABAŞ
10- Bosch

İHRACATÇININ TALEPLERİ

TİM 22’nci seçimsiz Olağan Genel Kurulu ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde ayrıca 26 farklı ihracatçı sektörden en fazla ihracat yapan ilk 3 firma da ödüllendirildi. Genel Kurul’un açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeni kurulacak hükümete yönelik temel talepleri şöyle sıraladı;

  • Hukukun üstünlüğünü, hukuk devletini ve hukukun bağımsızlığını teminat altına alan yeni bir anayasa.
  • İhracat odaklı bir büyüme modelinin kurgulanması.
  • Eğitimden teşvik politikalarına, inovasyondan markalaşma süreçlerine topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesi.
  • Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinin kararlılıkla sürdürülmesi.
  • Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusundaki çalışmaların hızlanması.
  • Çözüm sürecinin sonuçlandırılması.
  • Kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin devam etmesi.
  • İleri teknoloji üretim ve yüksek katma-değer yatırımlarının teşviki için alım garantisi uygulamaları.
  • İhracata yönelik bir kredi garanti fonunun kurulması ve devlet desteklerinin ihracatımıza oranının yüzde 1’e çıkarılması.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir