Erdoğan'dan dümdüz Savcı Sezekeriye Öz'e suç duyurusu

Savcı Öz, isim vermeden AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı ima ederek sonunun idam edilen Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve linç edilerek öldürülen Libya'nın eski lideri Kaddafi gibi olacağını öne sürmüştü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savcı Zekeriya Öz'le ilgili olarak avukatlarına talimat verdi.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atv ve A Haber ortak yayınındaki "Başbakan ile Gündem Özel" programında soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Erdoğan " Yani benim bakanım oranın başı. Size suç duyurusunda bulunuyor, siz hala neyi bekliyorsunuz? Tweetler ortada, her şey ortada, neyi bekliyorsunuz? " diyerek HSYK'yı görevini yapmadığı için eleştirdi.

BİR SAVCI KALKIP DA ÜLKENİN BAŞBAKANINA TWEETLERLE TEHDİT SALLAYAMAZ

erdogan'dan savci oz hakkinda suc duyurusu"17 Aralık'ta benzer şeyleri yaptılar, 25 Aralık'ta benzer şeyleri yaptılar ve bunlarda da bekledikleri neticeyi alamadılar" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bakın şimdi o dönemin savcılarından bir tanesi maalesef yani bir ülkede bir savcı kalkıp da ülkenin başbakanına tweetlerle tehdit sallayamaz, hakaret edemez. Ama şu anda tehdit sallıyor, hakaretler gönderiyor. Nerede HSYK? Bunlardan haberi yok mu, HSYK’nın? Var. Şimdi böyle bir yargıyı eleştirmek bizim en doğal hakkımız değil mi? Ben senden şimdi neticeyi bekliyorum, benim sana illa da suç duyurusunda bulunmam şart değil. Yani benim bakanım oranın başı. Size suç duyurusunda bulunuyor, siz hala neyi bekliyorsunuz? Tweetler ortada, her şey ortada, neyi bekliyorsunuz? Bunun adımını atmanız lazım. Böyle bir adam, adalet mekanizmasının içerisine yakışmaz, bu adam adalet dağıtamaz. Bu adam adaletin dağıtılması için her hangi bir şey yapamaz. Böyle bir şey olabilir mi?"

SONUN KADDAFİ GİBİ OLACAK' DEMİŞTİ

Savcı Öz, isim vermeden AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı ima ederek sonunun idam edilen Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve linç edilerek öldürülen Libya'nın eski lideri Kaddafi gibi olacağını öne sürmüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, savcı Zekeriya Öz'le ilgili olarak avukatlarına talimat verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'daki paylaşımlarıyla kendisine yönelik tehdit, hakaret ve iftira suçlarını işlediği gerekçesiyle Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) ayrı ayrı şikayette bulundu.

Avukat Ali Özkaya'nın dilekçelerinde, Öz'ün, 16 Temmuz 2014'te, Twitter'daki hesabından açıkça belirtmese de müvekkili Başbakan Erdoğan'a yönelik olduğu anlaşılan tehdit, hakaret ve suç isnat eden paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

Öz'ün, şikayete konu paylaşımları aktarılan dilekçede, "Söz konusu açıklamalarla ilgili diğer gazete ve internet sitelerinde yer alan haberlere bakıldığında şikayet edilen savcının müvekkil Sayın Başbakan'ı kastettiği, hedef aldığı açıktır" ifadesi kullanıldı.

Paylaşımlar üzerine basında çıkan haberlerin linkleri verilen dilekçede, Öz'ün, açıklamalarıyla Erdoğan'ın maddi ve manevi bütünlüğünü hedef alarak şahsiyet haklarına saldırdığı, eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aşarak iftira, hakaret ve tehdit içerikli açıklamalarda bulunduğu kaydedildi.

-"Kabul edilemez"

Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Dönem Cumhurbaşkanı adayı olması üzerine, Öz'ün de içinde bulunduğu bazı kesimlerin kendisini yıpratmaya yönelik davranış ve eylemlerini artırdıkları bildirilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti savcısı olan bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı hakkında aleni bir şekilde tehdit içerikli açıklamalarda bulunması hiçbir şekilde kabul edilemez. Ülkenin Başbakanı hakkında bu şekilde hakaret, tehdit ve suç isnadı içeren sözler sarf ediyor olması, şüphelinin bağımsız, tarafsız ve hukuk devletine inanan bir meslek mensubu olmadığını göstermektedir. İfade özgürlüğü ve eleştiri hakkı hiçbir zaman için uluslararası metinlerle, anayasayla ve yasalarla güvence altına alınan, kişilerin şeref ve haysiyetinin ihlali aracı olarak kullanılamaz."

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, Öz hakkında tehdit, hakaret ve iftira suçlarından kamu davası açılması, HSYK'ya verilen dilekçede ise 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu gereğince hakkında soruşturma yapılarak, cezalandırılması istendi.

Erdoğan'dan dümdüz Savcı Sezekeriye Öz'e suç duyurusu” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokNilgün Yerlikaya

    Sayın Başbakanım.. Fethullah Gülen’in avukatları da sürekli vatandaşlar aleyhine davalar açıp milletimize sıkıntı veriyorlar..

    Lütfen onlar için de gereğini yapınız.. Vatandaşların başına yeterince bela oldular.. Olmaya da devam ediyorlar.

    Saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir