Erdoğan, Metro açılışında konuştu: "Cevap dün akşam verildi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmette olan Kadıköy-Pendik metro hattını Tavşantepe'ye kadar uzatan metro istasyonlarının açılış töreninde konuştu.

erdogan'dan ilk sozler: cevap dun aksam verildiCumhurbaşkanı Erdoğan, halen hizmette olan Kadıköy-Kartal arasındaki metro hattını, Tavşantepe’ye kadar uzatan, ‘M4 Hattı Tavşantepe, Pendik ve Yakacık’ metro istasyonlarının resmi açılışı törenine katıldı. TBMM'de gece saatlerinde alınan referandum kararı sonrası ilk değerlendirmesini yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri hala ne yaptınız ki diyor. Dün akşam sabah namazına doğru bunlara parlamento gereken cevabı verdi. Millet, referandumda nihai kararı verecek, Türkiye yeni bir sıçrama noktasına ulaşacaktır" dedi. İstanbul'da gerçekleştirilen saldırılara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstedikleri kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırsınlar, istedikleri kadar Ak Parti binalarımıza saldırsınlar. Bunlarla bir yere varmak mümkün değil. Bizler bu yola her şeyimizi koyduk" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

KADIKÖY-TUZLA HATTI İNŞALLAH 2019'DA TAMAMLANACAK

Bugün açılışını yaptığımız etap Kadıköy'ü Kartal'a bağlayacak. Metronun Sabiha Gökçen Havaalanı'na kadar olan bölümü 2018 yılında, Tuzla'ya kadar olan dönemi de inşallah 2019'da tamamlanacak. Sabiha Gökçen havalimanımızın ikinci pistinin devreye girmesiyle yolcu kapasitesi 45 milyona çıkıyor. Planan yeni bir pist daha var o da devreye girdiğinde kapasite büyük gövdeli uçakların da inişinin mümkün hale gelecek. Sağlık alanında faaliyet gösterecek yeni bir teknokenti Pendik'e kazandırıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız 400 trilyon liralık bir yatırımla 3,5 yılda tamamlanan bu hatla birlikte İstanbul'daki toplam raylı sistem uzunluğu 1540 kilometreye ulaşmış oluyor. Çok yakında mevcut hat uzunluğunu iki katından fazla artırıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız bu hatla birlikte İstanbul'daki raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış olacak. 260 kilometrelik raylı sistemi İstanbul'a kazandırmayı hedefliyoruz. İstanbul genelinde yapımı devam eden raylı sistemlerin uzunluğu 194 km'yi buluyor. Çok yakında mevcut hat uzunluğunu iki katından fazla artırıyoruz.

Birileri ne yaptığınız ki diyor. Ne yaptınız ki diyenlere dün akşam parlamento güzel bir cevap verdi. Gerçek cevabı millet verecek. Nihai kararı verecek. Bu kararla birlikte Türkiye yeni bir sıçrama noktasına ulaşacak. Ülkemiz için hayırlı olsun.

İstanbul'a hizmet etmek bir aşk, sevda işidir. Gönül işidir. Bu şehri ve bu şehrin insanlarını yürekten sevmiyorsanız İstanbul'a verebileceğiniz hiçbir şey yoktur.

BUNLAR KARTAL'I, PENDİK'İ, MALTEPE'Yİ BİLMEZLER

Bunlar İstanbul'u tanımazlar. Kartal'ı, Pendik'i, Tuzla'yı tanımazlar. Dolayısıyla İstanbul'u tanımazlar. Biz size efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte Pendik, iyi bir noktaya gelmiştir. Sahil Meydanı ve bugün yaptığımız yatırımlar Pendik'in gelişmesine katkı sağlayacaktır. 69 park, 31 futbol sahası, öğrenci yurtları, alt geçitleri, köprüleri, yol genişleme çalışmalarını bugün burada hizmete açıyoruz. Sosyal konutların 926 trilyon lira 43 kale eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesinde, Bakanlıklarımızın, Pendik Belediye'sini mimarından mühendisine herkesi tebrik ediyorum.

İSTANBUL'DAKİ SALDIRILAR

İstedikleri kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırsınlar, istedikleri kadar Ak Parti binalarımıza saldırsınlar. Bunlarla bir yere varmak mümkün değil. Bizler bu yola her şeyimizi koyduk. Şuanda bir referandum süreci içindeyiz. Bunun ardırdanda sizin bu talebiniz(idam talebi) önüme geldiğinde ben bunu onaylarım. Hans ne der, George ne der beni ilgilendirmez. Bu manzara güçlü Türkiye manzarasıdır, bu manzara yeni Türkiye'nin doğuşu manzarasıdır. Onlar geleceğimizi karartmak isteyecekler bizler attığımız her adımla istikbalimizi aydınlatacağız. Onlar terör örgütleriyle yakacak yıkacak ama biz inşa edeceğiz. Onlar ellerindeki finans imkanlarını spekülasyon araçlarını kullanarak bizi dibe çekmeye çalışacak biz hayata geçirdiğimiz projelerle zirveyi zorlayacağız. Onlar öldürmenin yollarını arayacaklar bizler yaşatmanın çaresini arayacağız.

ŞEHİTLERİMİZ VAR AMA ŞEHİTLER OLMADAN VATAN OLMAZ

Bu millete zincir vurmak isteyen çok oldu. Ama hiçbiri başaramadı. Milletimiz en zayıf görüldüğü dönemde Çanakkale'de yedi düveli durdurmuş, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmıştır. Bugün de Türkiye'yi terör örgütleriyle, ekonomik saldırılarla, uluslararası dayatmalarla köşeye sıkıştırdıklarını sananlara karşı yeni bir İstiklal Mücadelesi başlattık başlatıyoruz. Şehitlerimiz var evet ama şehitler olmadan bu  toprak vatan olmaz. Dün Suriye'de 5 şehidimiz var. 9 gazimiz var. Dünkü kahramanlarla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, gazilerimizin tedavileri için Rabbimden şifalar diliyorum. İnancımıza göre şehitler ölmez, onlar diridirler.

HER DÖKÜLEN ŞEHİT KANI BU TOPRAKLARIN ÇİVİSİDİR

Kimse şehitlerimiz için ölü demesin. Onlar ne yaptığımızı, attığımız adımları, hepsini takip ediyor. Onlar ruhlarıyla bizim yanımızdadırlar. Onlar diridir, tenlerin ölmesi bir şey ifade etmez, ruhlar diridir. Müminler için öteki dünyada en büyük mükafat peygamberlerle ve şehitlerle olabilmektir. Bizim görevimiz bu mücadeleyi sonuna kadar vermektir. Toprağa verdiğimiz her şehit bedeni elbette yüreğimizin bir köşesini dağlıyor. Gazilerimizin yaşadığı acıları unutmamız mümkün değil. Döktüğümüz her damla kan, ter bu toprakların bize vatan olduğu gerçeğini perçinleyen birer çividir, mıhtır, birer tapu belgesidir.

İKİ İLÇE ARASI 35 DAKİKAYA İNECEK

4.4 kilometre uzunluğundaki metro hattıyla beraber, Pendik’ten Kadıköy’e ulaşımın süresinin 35 dakika olması planlanıyor. Toplamda 16 durağa sahip olan Kartal-Kadıköy metro hattı böylece 19 durağa çıkmış olacak.

Bugün açılışı yapılan eserler arasında Milli Eğitim Bakanlığı Pendik Hizmet İçi Enstitüsü, Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Lütfü Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Orhan Gazi Kız Lisesi ve çeşitli ortaokullar bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *