Erdoğan: "Fitch ve Moody's kendini ne sanıyor?"

TESK Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği iddialarından kredi derecelendirme kuruluşlarına kadar pek çok konuya değindi. Erdoğan; Fitch ve Moody's için "Bunlar kendilerini ne zannediyor?" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times’in 'IŞİD Ankara'da adam topluyor' iddiasına sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği algısı üretilmek istendiğini belirterek "Bu en hafif tabiri ile edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir. Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak göstermek bir densizliktir." dedi.

Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody's için ise "Bunlar kendilerini ne zannediyor?" diye tepki gösterdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu  (TESK) 19. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin 30 yılı aşkın bir süredir terörle mücadelesinde her zaman yalnız bırakıldığını ifade etti. Erdoğan, "İşlenen cinayetler bazı ülkeler tarafından görmezden gelindi. Çocukların eline silah verilmesine, kadınların istismar edilmesine belli ülkeler seyirci kaldılar. Hatta bazı ülkeler sadece müsamaha göstermekle kalmadı. Türkiye’ye yönelik teröre destek verdiler. Ne zaman ki, terör bu ülkeleri hedef almaya başladı, işte o zaman meselenin ciddiyetini anladılar." şeklinde konuştu.

Bu bölgede kurulan ve gücünün önemli bir kısmını Batı’daki faaliyetlerden temin eden kanlı terör örgütlerinin gün gelip bu ülkelere doğrultacağını çok geç de olsa gördüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı, batının gizliden gizliye terör örgütlerine destek vermeyi sürdürdüğünü anlattı. "Şu anda haklılığımızı görmüş durumdalar. Ama yetmez. Bizimle beraber bu mücadelede ne kadar yer alacaklar? Bunu görmemiz lazım." diyen Erdoğan, Türkiye’nin bu bölgeyi çok iyi tanıyan ve dinamikleri bilen bir ülke olduğunu ifade etti.

"BARIŞ DİNİ OLAN İSLAM’A KİMSE TERÖRÜ YAKIŞTIRAMAZ" Türkiye’nin ayrım yapmaksızın her türlü terörün ve terör örgütünün karşısında bir ülke olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslami terör diye bir kavramı asla kabul etmedik ve kabul etmiyoruz. Zira İslam, kavram itibari ile barış tanımında türemiştir. Barış dini olan İslam’a kimse terörü yakıştıramaz. Sünni ve Şii terör kavramlarını kabul etmiyoruz. Mezhepçiliği reddeden bir dinin mensubuyuz." dedi.

"BU EN HAFİF TABİRLE ALÇAKLIKTIR, ADİLİKTİR" İçeride ve dışarıda son derece sistemli bir biçimde Türkiye’yi terörle aynı kefeye koyma çabası içerisinde olunduğunu iddia eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD’deki bazı gazete ve televizyonlar, Avrupa’daki bazı yayın kuruluşları, Türkiye içindeki malum medya kuruluşları el birliği ile koordinasyon içinde Türkiye’ye yönelik bir saldırı başlatmış durumdalar." şeklinde konuştu. New York Times’in dünkü haberinde IŞİD’e Ankara’dan katılan gençler haberine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok açık söylüyorum. Bu en hafif tabiri ile edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir. Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak göstermek bir densizliktir." diye konuştu.

"BÖYLE BİR ŞEY ASLA SÖZ KONUSU DEĞİL" Türkiye’nin terör örgütü IŞİD’den petrol aldığı, silah verdiği ve hastanede yaralıları tedavi ettiği iddialarına da sert tepki gösteren Erdoğan, "Böyle bir şey asla, kesinlikle söz konusu değil." diyerek Filistinli yaralıları Türkiye’de tedavi ettiklerini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunları almayıp da ne yapacaktık. Bu hem vicdani hem insani görevimizdir. Daha da gelirse daha da alırız." dedi. Türkiye’nin algı operasyonlarına boyun eğmeyecek kadar büyük bir ülke olduğunu aktaran Erdoğan, Musul’da alıkonan 49 canın her şeyden önemli olduğunu söyledi.

"ÜLKEYİ EKONOMİK NOKTADA NASIL ÇÖKERTİRİZ GAYRETİ"

Uluslararası kredi derecelendirme kurulumlarından da söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik yapıldığını ifade ettiği algı operasyonun bir hedefinin de ekonomi olduğunu kaydetti. Erdoğan, dünyanın en güçlü ekonomilerin daraldığı ya da yerinde saydığı bir ortamda Türk ekonomisinin yüzde 4’ü aşan bir büyüme kaydettiğini anlattı. Erdoğan, "Bu kredi derecelendirme kuruluşları 2 tanesi şu anda kalkıyor, Türkiye ile ilgili olumsuz bir zorlama açıklamanın gayretine giriyor. Avrupa’da batmış, çökmüş ekonomilerin olduğu ülkelere altı derece birden artış veren bu kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama sadece ‘siyaseten çökertemedikleri bir ülkeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz’ bu bir projedir. Bunun gayretidir." dedi. "Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşu ile ilişkiyi kestik. Bunlara biz para veriyoruz. Türkiye, bundan sonraki süreçte bu 2 tanesi ile de ilişkisini keser. Çünkü biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik." diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir