Erdoğan: "DAEŞ bahanesi, at izinin it izine karıştığı trajik bir oyun"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Şeb-i Arus töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

erdogan: bunu yapamazlar, dar ederiz

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları; 

Suriye'de 400 bin masum insan katlediliyor. 12 milyon masum insan evinden, yurdundan ediliyor. 'Müslümanım' diyen birileri hala zalimin yanında yer almayı, zulmü teşvik etmeyi sürdürüyor.

''MÜSLÜMANLARA DARBE ÜSTÜNE DARBE VURULUYOR''

İslam'a ait söylem, sembollerle, Müslümanlara karşı tarihin en büyük savaşlarından birini yürüten DAEŞ gibi örgütler bahane edilerek, Müslümanlara darbe üstüne darbe vuruluyor.

''LÜTFEN ARTIK KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN''

Hemen yanı başımızda Suriye'yi bombalayan bir ülkenin operasyonlarına bakıyoruz. Yüzde 10 oranında DAEŞ'i, yüzde 90 oranında içinde Türkmen kardeşlerimizin de olduğu ülkedeki rejimin muhalifi diğer grupları, yani Müslümanları hedef aldığını görüyoruz. Lütfen artık kimse kimseyi kandırmasın.

''HERKES ROL ÇALMANIN PEŞİNDE''

Suriye'de DAEŞ bahanesiyle yürütülen güç mücadelesi, at izinin it izine karıştığı trajik bir oyuna, bir tiyatroya dönüştü. Herkes rol yapıyor. Herkes rol çalmanın peşinde koşuyor. Ama ölen insanlar gerçek.

Ölen bebekler, çocuklar, ölen kadınlar, ölen ak sakallı ihtiyarlar gerçek. Yıkılan evler, okullar, ibadethaneler, tarihi eserler gerçek. Bombalar bambaşka hesaplar için atılıyor. Ama bunların patladığı yerde dökülen kanlar, kararan hayatlar var.

''PKK, PYD VE YPG BUNLARIN HEPSİ AYNIDIR''

Ülkemizde PKK, güneyimizde PYD ve YPG, bütün bunlar birbiriyle aynıdır, birbirinden farkları yoktur. Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur. Terör terördür, hepsi kötüdür ve ne acıdır ki şu anda bölgedeki bu terör örgütleri örtülü veya açık olarak aynı yerlerden, aynı kaynaklardan besleniyor.

Bölgemizde güya terörle mücadele için yığılan silahlar, terör örgütlerinin elinde birer ölüm makinesine dönüşmüş durumda. Bu mesele Türkiye'nin, bizimle birlikte tüm bölge halklarının, kardeşlerimizin bekası meselesi haline dönüşmüştür.

''KİMSE BU ÜLKE ÜZERİNDE OPERASYON YAPAMAZ'' 

Kimse bu ülke üzerinde operasyon yapamaz. Aksi takdirde dar ederiz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur.

Kardeşlerim unutmayın, her gecenin bir sabahı olduğu gibi bu zor günlerinden mutlaka bir sonu olacaktır.

''HASMIMIZA KORKU VEREN BİR KONUMA GELMELİYİZ''

Dünyayı dolaşan bir elçiniz olarak, bir kardeşiniz olarak, şunu bilin: İslam alemi Türkiye'ye bakıyor. Türkiye'yi takip ediyor. Bu bakımdan sorumluluğumuz çok büyük.

Millet olarak hem kendimiz hem kardeşlerimiz hem tüm insanlık için süratle hedeflerimize ulaşmak, dostumuza güven, hasmımıza korku veren bir konuma gelmek mecburiyetindeyiz. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir