Erdoğan: "ABD'de ülkesine iftira atıp alçalan hainler var"

'Paralel Yapı' gibi ihanet şebekelerini yöneten bir üst akıl olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok sayıda riski kontrol etmek zorunda olan bir ülkeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi 2014- 2015 akademik yılı açılış törenine katıldı.

Erdoğan şunları söyledi:

erdogandan-kobani-tepkisi-alcaTÜRKİYE GİBİ TEHDİT ALAN BAŞKA ÜLKE YOK:
Dünyada, özellikle gelişmiş demokrasilerde, ABD, Japonya, AB ülkelerinde bizim maruz kaldığımız tehditlere maruz kalan bir başka ülke yok. Bulunduğumuz coğrafyanın özelliğinden kaynaklanan ya da sahip olduğumuz potansiyelden kaynaklanan çok farklı tehditlere maruz kalmaktayız. İçeride ve dışarıda terör örgütleri var. Yanı başımızda bizi doğrudan etkileyen çok büyük sorunlar var.

ÜST AKIL:
Paralel Yapı misali değişik ihanet şebekeleri var. Bir üst akıl bunların hepsini yönetiyor. Bu ülkelerin adını vermeme gerek yok. Çok sayıda riski kontrol etmek zorunda olan bir ülkeyiz. İleri demokratik standartlara sahip ülkelere bakın. Bu tür risklerle karşı karşıya olmadıklarını görürsünüz. O ülkelere bakın, kendilerine yönelik bir tehdit söz konusu olduğunda, o ileri demokratik standartları nasıl tartışmaya açtıklarını görürsünüz. İstediğimiz kadar demokrasi, mantık bu. Egemen güçlerin, emperyalist güçlerin istediği demokrasi değil. Ben ne kadar istiyorsam o kadar demokrasi. Böyle bir şey olmaz.

ÇOCUKCAĞIZI TERÖRE İTTİLER:
Gezi olaylarını, hayatını kaybeden bir çocuğu, hakkında senaryolar yazarak, reklam malzemesi yaparak aylarca istismar konusu yaptılar. Ekmek almaya gitti diyorlar, yalan. Çocukcağızı terörün içine ittiler. Bunun için kıyametleri koparanlar Diyarbakır'da, alçakça, vahşice 3. kattan aşağı atılan Yasin ile ilgili, onu arabayla çiğnedikleri halde, bunu asla gündeme getirmediler. Çünkü Yasin Börü inancını yaşayan bir delikanlıydı. Bu vahşet anlayışını anlamak mümkün değil.

ABD'DE ÜLKESİNE İFTİRA ATAN ZAVALLILAR VAR:
ABD'de, Türkiye'yi sürekli imam hatip okulları açıyor, alkolü yasaklıyor diye aslı olmayan ithamlarla, iftiralarla karalayan, kendi ülkesine bu iftirayı atacak, bu ihaneti yapacak kadar alçalan, zavallı haline gelen hainler var. Niye, Tayyip Erdoğan imam hatip mezunu. Ben hem imam hatip mezunuyum, hem Eyüp Lisesi mezunuyum. Çünkü üniversitelere almadınız, bir de Eyüp Lisesi'ni bitirdim.

ELİNİZE, GÖZÜNÜZE DURSUN:
Kobani'ye her türlü desteği verdik. Bizim için DEAŞ'a destek veriyor diyorlar. Elinize gözünüze dursun. 200 bin Kürdü Kobani'den Türkiye'ye kabul eden bu iktidar. Onları biz yediriyoruz, biz içiriyoruz. Her şeyini biz veriyoruz. Bizim şu ana kadar yaptığımız harcama 4,5 milyar doları buldu. Dünyadan bize gelen destek 200 milyon dolar.

SEVR'İ YIRTIP ATMIŞ BİR ÜLKEYİZ:

Biz Sevr Antlaşması'nı yırtıp atmış, manda ve himayeyi elinin tersiyle itmiş, bağımsız, hür bir ülkeyiz. İçeride ya da dışarıda Türkiye'ye bunun dışında farklı gözle bakanlar varsa, bakış açılarını değiştirsinler. Biz kendi gündemimizi kendimiz belirleriz. Bir satranç oyuncusunun ustalığıyla, tarihten, medeniyetimizden aldığımız tecrübeyle politikalarımızı biz kendimiz belirleriz.

KENDİ HALKLARINA İHANET EDİYORLAR:
Hakkari'ye, Yüksekova'ya gidin o terör estirilen yer var ya, orada bile, 150 yataklı modern bir hastane inşa ettik. Açılışını bizzat yaptım. O açılışa Yüksekova halkını göndermediler, ölümle tehdit ettiler. Bunlar hain, ihanet çetesi. Bakın; havalimanı yapıyoruz, yaptırtmıyorlar. Müteahhitler sürekli tehdit altında, makineleri yakılıyor vesaire... Ondan sonra barış, özgürlük diyorlar. Ne barışı, ne özgürlüğü? Niye, Kürt vatandaşımızın insanca yaşamasını istemiyorlar.

'KİMSENİN ÜZERİMİZDE OYUN KURMASINA İZİN VERMEYELİM'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Aşura gününde vatandaşlara "Bir takım devletlerin, bir takım istihbarat örgütlerinin üzerimizde oyun kurmasına izin vermeyelim" çağrısında bulundu. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk daveti Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen 'Muharrem Aşı', ilk konukları da Alevi ve Bektaşi toplumunun önde gelen isimleri oldu. Erdoğan, şu mesajları verdi:

Biz, Kerbela'da hep birlikte Yezid'in ordusunun karşısında olan insanlarız. Hiç kimsenin ölümüne sevinmeyiz; hiç kimsenin yaşamasına hüzünlenmeyiz. Terör örgütleri belli mezheplere sırtını dayıyor, güç devşiriyor, korunuyor. Onlar istediklerini desinler tek sıfatları vardır teröristtir. Katil Şii ya da Sünni olmaktan önce, katildir.

Türbelere girip çocukları dahi katledene Sünni deyip bu katliamı meşrulaştırmak Yezid'in yanında saf tutmaktır. 300 bin insanı acımasızca katleden bir katile sırf Nusayri diye göz yummak, sessiz kalmak Hz. Hüseyin'in hatırasına saygısızlıktır.

Hem Alevi, hem Sünni kardeşlerime tam bir samimiyetle sesleniyorum. Acılarımız, kitabımız, Ehli Beytimiz ortak. Bir takım devletlerin, istihbarat örgütlerinin üzerimizde oyun kurmasına izin vermeyelim. Gençlerimizin terör tuzağına düşmelerine, bir hiç uğruna yitip gitmelerine göz yummayalım.

SEZAİ KARAKOÇ'UN ŞİİRİ HEDİYE EDİLDİ
Erdoğan'a konuşmasının ardından Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Akça tarafından hat eseri hediye edildi. Şair Sezai Karakoç'un, 'Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' adlı şiirinin bir bölümünü eserine işleyen hattat Hasan Çelebi, kürsüye çıkarak, şiirin dizelerini okudu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *