EPDK Başkanı Yılmaz'dan paralel yapıya sert tepki

Paralel yapının yayın organları "İsrail'e jet yakıtı satıldı" yalanını haber yapınca EPDK'dan cevap gecikmedi.

epdk baskani yilmaz'dan paralel yapiya sert tepki

Paralel yapının yayın organlarının "İsrail'e jet yakıtı satıldı" yalanına Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'dan sert açıklama geldi.

"ALÇAKÇA BİR ALGI OPERASYONUDUR"

EPDK'nın raporunun çarpıtıldığını söyleyen Yılmaz, "Havacılık kuralları gereği sivil uçaklara özel dağıtım şirketlerinin yakıt ikmalini ihracat gibi göstermek alçakça bir algı operasyonudur" dedi.

Türkiye'nin İsrail jetlerine yakıt satmadığının raporda not halinde yer almasına rağmen bunun görmezden gelindiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Haziran ayında yapıldığı söylenen bin 584 tonluk satış, özel şirketlerin havaalanlarındaki yakıt ikmalidir. Bu, herhangi bir kargo yüklemesi ya da fiilen İsrail'e giden bir akaryakıt değildir. Türkiye'nin İsrail'e yaptığı ihracat da sayılmaz. İsrail'den gelen yolcu uçakları Türkiye'deki havaalanlarına indiğinde yapılan yakıt ikmalini kasten ve kötü niyetli bir şekilde yansıtarak bizi yıpratmak istiyorlar."

ARABA YAKITI DA MI İHRACAT?

Yılmaz, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nin araçlarına Ankara'daki akaryakıt istasyonlarından da yakıt satıldığını hatırlatarak, "Şimdi büyükelçiliğin araçlarının aldığı akaryakıta da mı ihracat diyeceksiniz? Ya da bu araçlara istasyonlardan yakıt satmayacak mısınız? Biz en azından İsrail'e devletin gizli sırlarını satmıyoruz" dedi.

RAPORU GÖRMEZDEN GELDİLER

EPDK'nın haziran ayı Petrol Sektör Raporu'nda İsrail'e bin 584 ton yakıt ihracatı yapıldığı ancak bunun sivil uçaklarda kullanıldığı bilgisi yer almıştı. Raporun notunda "Uçak benzini ve jet yakıtı ihracatının ülkemiz sınırları içindeki havaalanlarında sivil kullanım amaçlı olarak yurtdışına giden hava taşıtlarına gerçekleştirilmekte olup kargo olarak gerçekleştirilen uçak benzini veya jet yakıtı ihracatı bulunmamamaktadır" denilmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir