En çok ziyaret ettiğimiz ülkeyi öğrenince şaşıracaksınız

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih ettiği ülke, yüzde 15,6 oranla Gürcistan oldu.

en cok ziyaret ettigimiz ulkeyi ogrenince sasiracaksiniz

Gürcistan'ı, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan ve Almanya izledi. Ziyaret edilen ülkelerde ortalama 13,1 gece kalındı. Geçen yıl 7,5 milyon vatandaşımız yurtdışına çıkarak, yabancı ülkelerde toplam 5,3 milyar dolar turizm harcaması yaptı.

Verilere göre, yurtdışına gidenlerin yüzde 43'ü havayolu, yüzde 50'si karayolu, yüzde 7'si ise deniz ve demiryolunu kullandı. En fazla İstanbul'da ikamet edenler yüzde 22'lik oranla yurt dışına çıktı. İstanbul'u yüzde 8,2 pay ile Ankara takip etti. Yurtdışı seyahatlerinde en çok tercih edilen ülke yüzde 15,6 ile Gürcistan oldu. Gürcistan'ı, yüzde 8,8 ile Bulgaristan, yüzde 8 ile Yunanistan, yüzde 4,9 ile Azerbaycan ve yüzde 4,2 ile Almanya takip etti. Ziyaret edilen ülkelerde ortalama 13,1 gece kalındı.

TÜİK verilerine göre, Türk vatandaşları en çok gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amacıyla yurtdışını ziyaret etti. Kişi başı ortalama 698 dolar harcandı. Yurtdışı seyahat edenlerin önemli bir kısmı seyahatlerini kişisel olarak organize (yüzde 82) ederken, yüzde 18'lik kısmı seyahatlerini paket tur organizasyonuyla gerçekleştirdi. Seyahatini kişisel olarak organize eden vatandaşlarımızın ortalama harcaması 612 dolarken, seyahatini paket turla organize eden vatandaşlarımızın ortalama harcaması bin 50 dolar olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir