Emeklilikte devrim: "Otomatik emeklilik"

Dönüşüm programı kapsamında bireysel emeklilikte otomatik katılım sistemi kurularak işe başlayan bir çalışan adına otomatik olarak bir emeklilik hesabı açılacak. Çalışanın maaşından katkı payı kesilecek.

emeklilikte yeni uygulama: otomatik emeklilik geliyorBireysel emeklilikte kesinti oranları değişecek ve otomatik emeklilik sistemi getirilecek.

Otomatik katılım sistemi kurularak işe başlayan bir çalışan adına otomatik olarak bir emeklilik hesabı açılması ve ilk aydan başlayarak maaşından otomatik olarak katkı payı kesintisi yapılması sağlanacak. cnbce.com'un haberine göre; Başlatılan pilot çalışmanın sonuçları gelecek yıl ele alınacak.

Kesinti oranları değişiyor

Ekonomide dönüşüm programının ikincisini açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız dedi.

Bu çerçevede bireysel emeklilikte kesintiler azaltılacak. Böylece sistemin teşvik edilmesi sağlanacak ve vatandaşın tasarruf miktarının artmasının önü açılacak.

2018'de yüzde 19 hedefi

Türkiye'de yurt içi tasarruf oranının 2018 sonunda yüzde 19'a yükseltilmesi hedefleniyor.

Davutoğlu ayrıca, hayat sigortalarının ve 1 yılı aşan özel sağlık sigortalarının geliştirilmesi için politika seçeneklerini değerlendirdiklerini de kaydetti.

Fon büyüklüğü 34 milyar lirayı aştı

Bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı 5 Aralık itibariyle 4 milyon 991 bin 997 kişiye ulaşırken, fon tutarı da 34 milyar 66 milyon 265 bin TL'ye yükseldi.

Devletten 27,6 milyarlık katkı

Devlet katkısı fon büyüklüğü ise aynı dönemde 27 milyar 667 milyon 865 bin TL'ye çıktı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *