Emeklilere özel enflasyon hesaplamasına yalanlama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilere özel enflasyon hesaplamasıyla ilgili olarak "Binbir türlü konu var, bunların üzerine biz çalışıyoruz ama bahsettiğiniz konuyla ilgili bir çalışmamız söz konusu değil" dedi

emeklilere ozel enflasyon hesaplamasina yalanlama

Ankara Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen Başkent'te Artvin Günleri'ne katılan Bakan Çelik, açılış öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Emeklilere özel enflasyon hesaplaması yapılacağına dair bazı gazetelerde haberlerin yazıldığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının gündeminde böyle bir konunun olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Çelik, çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili konuların milyonları ilgilendirdiğini belirtti.

"Binbir türlü konu var, bunların üzerine biz çalışıyoruz ama bahsettiğiniz konuyla ilgili bir çalışmamız söz konusu değil" diyen Çelik, "Onun için bu konularla ilgili yapacağımız değerlendirmede basından da gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyorum. Çünkü milyonlara yanlış haber verildiği zaman farklı ümitler, farklı beklentiler oluşuyor. O beklentiler neticesinde de çok farklı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu.

Türk Emekli-Sen'in ve emekli derneklerinin kalem kalem bazı talepleri olduğunun hatırlatılması üzerine Çelik, "Kamu emeklilerini kastediyorsanız bunlarla ilgili toplu sözleşmede alınan kararlar var. O aldığımız kararlar neticesinde bu yıl 146 liralık artış Ocak ayı itibarıyla gerçekleşmiş oldu. Çalışanlarla ilgili de brüt olarak 175 liralık bir artış sağlanmış oldu. Yani artık konu kamu çalışanlarıyla ilgili, emeklilerle ilgili toplu sözleşme masasında görüşülüyor ve orada karar altına alınıyor" ifadesini kullandı.

- "Basın özgürlüğü esas olmalı"

A Haber'e yapılan yayın durdurma cezasının da sorulması üzerine Bakan Çelik, "Ben şahsen geneli itibarıyla şu anda gerekçesini bilemiyorum, hangi gerekçelere dayanılarak yapıldığı ama basın özgürlüğü esas olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir