Emekli ikramiyesi artıyor.. Anlaşma tamam.

toplanti sonrasi emekliye ikramiye mujdesi

Mart ayında yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında, milyonlarca çalışanı ilgilendiren 33 konu masaya yatırılmıştı.

Sendikalar ile Bakan Çelik, KPDK toplantısında el sıkışarak, emekli ikramiyesindeki 30 yıl sınırını kaldırdı. Böylece memurların alacağı ikramiye miktarı arttı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve kamuda yetkili sendikaların genel başkanlarının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile yaptığı toplantı sonrasında, 9 konu üzerinde kanun tasarısı hazırlanarak Başbakanlık'a iletildiği açıklanmıştı.

Bu konular arasında emekli adaylarının dikkatini en çok çeken, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kaldırılması oldu. Hazırlanan kanun tasarısında, 30 yıllık hizmet süresi sınırının kademeli olarak 35 yıla çıkarılması maddesi yer aldı. Bu da emekli adaylarının alacağı ikramiyenin artması anlamına geliyor.

SINIR TAMAMEN KALKSIN 

Emekli ikramiyeleri hesaplanırken, 30 yıldan daha fazla çalışarak emekli olanların sadece 30 yıllık hizmetleri dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. 30 yıldan fazla memuriyet yapanlar, daha fazla ikramiye elde edemiyordu. Yasal düzenlemeyle 30 yıllık sınırın 35 yıla çıkarılması ve kamu çalışanlarının mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Sendikaların esas talebi ise, emekli ikramiyesi hesaplanırken, yıl sınırının tamamen kalkmasıydı. Kamu çalışanları, üzerinde mutabakata varılmış 9 konu hakkında bir an önce gerekli adımların atılmasını bekliyor.