Elinize ne geçti dedirten raporun sorumluları utansın

Halkbank'ın İran'la ticareti ile Suriye'ye yardım götüren MİT TIR'larını hedef alan paralel yapılanma Türkiye'nin OECD nezdinde 'kara paraya karşı önlem almayan ülkeler' listesinden çıkmasını önledi.

elinize ne gecti dedirten rapor

Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Paris'te 9 Şubat'ta başlayan toplantısında, Türkiye'nin 'gri liste'de kalmasına karar verildi. OECD'nin talep ettiği altyapıyı kuran hükümet, Türkiye'nin listeden çıkmasını bekliyordu.

FATF, 2012 yılında kara para ile yeterli düzeyde mücadele etmediği bahanesiyle Türkiye'yi 'gri liste'ye almıştı. Hükümet, listeden çıkarak daha fazla yabancı yatırımın önünü açmak için OECD'nin öne sürdüğü gerekli altyapıyı oluşturdu. 17 Aralık operasyonu ile hükümete darbe yapmak isteyen paralel yapılanma ise Halkbank'ın İran'la ticaretine ve MİT'in Suriye'deki Türkmenlere gönderdiği yardım tırlarına operasyon düzenleyerek Türkiye'yi 'kara para ve terörün finansmanı ile ilişkili' algısı oluşturulmak istendi.

TÜM ÇABALAR HEBA OLDU

Paralel yapılanmanın bu çabalararı 9 Şubat'ta başlayan FATF toplantısında, lobi faaliyetine dönüştü. Bu çabalar sonucunda, Türkiye'nin 'kara liste'ye alınacağı algısı oluştu. FATF ise dün Türkiye'nin 'gri liste'de kalmasına karar vererek bir anlamda bu beklentileri boşa çıkardı. Ancak hükümetin, listeden çıkmak için gerekli altyapıyı oluşturan hükümetin çabaları da heba oldu.

KURUMDA NEOCON AĞIRLIĞI VAR

Uluslararası meşruiyeti sorgulanan FATF, G7 ülkeleri tarafından kuruldu. ABD'nin kontrolüne giren FATF, son yıllarda Neocon ve İsrail politikalarını benimsemeyen ülkelere 'terörü finanse ediyorsun' baskısı yapmakla tanınıyor. Kurumun Türkiye dahil 34 üyesi bulunuyor.

1 yıl önce yasal altyapı tamamlandı

Türkiye'nin bir yıl önce 7 Şubat 2013 tarihinde TBMM'de kabul edilen Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanunu ile kararlılığını ortaya koyduğunu belirten yetkililer, 'Türkiye 2013 Şubat ayına kadar Suriye, Kenya, Etiyopya, Küba ve Myanmar'ın yer aldığı 'gri liste'de yer almadığını göstermiştir' tespiti yaptılar. Bu kapsamda önceki gün başlayan toplantılara katılan yetkililer, FATF'in toplantısında Türkiye'nin üyeliğinin bir üst sıraya yükseltilmesini talep ediyordu. Türkiye'nin koyu-gri listedeki yeri Haziran ayında yapılacak Genel Kurul'da yeniden ele alınacak.

Halkbank'ta rencide edici arama

Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın İstanbul'da gözaltına alınıp Ankara'ya banka genel müdürlük binasına getirildiğinde doğrudan sadece İran dosyalarının olduğu bölüme gidildiğini kaydeden bürokratlar, bu adımın da yaratılmak istenilen 'yasadışı para aktarma' imajı konusunda kafalardaki şüpheyi giderdiğini belirttiler. İran dosyasında bulunan bilgilerin birer kopyasının alındığı, Aslan'ın cep telefonunu karıştıran polislerin çeşitli alay ifadelerini kullanarak Süleyman Aslan'ı rencide etmeye çalıştıkları dile getiliryor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir