Elektrik fiyatlarında yüzde 8-10 indirim olacak

Tüketici artık elektriği istediği satıcıdan alabiliyor ve faturayı yüzde 8-10 ucuzlatabiliyor.

elektrik fiyatlarinda yuzde 8-10 indirim olacak

Fakat bu seçenek şu anda sadece aylık elektrik faturası 133 lira ve üzeri olan aboneler için geçerli. Ancak konutarda da taplep birleştirme olabiliecek

BELİRLİ bir miktarın üzerinde elektrik tüketen abonelerin, ihtiyacını sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden alabilmesine ilişkin uygulamaya "serbest tüketici" uygulaması deniliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), geçtiğimiz perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda elektrikte serbest tüketici limitini 5 bin kilovat saatten (kWh),  4 bin 500 kWh'ya indirdi. Bu da, bugünkü elektrik fiyatlarına göre aylık faturası 133 lira ve üstü olan herkesin elektrikte "serbest tüketici" olabileceği, yani tüketttiği elektriği istediği satıcıdan alabileceği anlamına geliyor. Teknik altyapı tamamlanırsa, 2015'te 34 milyon elektrik abonesi serbest tüketici olabilecek. Ancak uzmanlar, bunun için tüm abonelerde elektronik sayaç olması gerektirdiğini vurgulayarak, "Teknik altyapı 2015 yılında 34 milyon elektrik sayacını uzaktan okumaya izin verirse, herkes serbest tüketici olacak. Bu da rekabetin artması anlamına geliyor. İndirimli fiyattan, taksitli faturaya birçok promosyonun yaygınlaştığını göreceğiz" diyor.

YA PERAKENDECİYE YA TOPTANCIYA BAŞVURULACAK

ELEKTRİK Dağıtıcıları Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Arslan, serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonenin ya toptan satış şirketleri, ya da bulundukları bölgedeki elektrik perakende satış şirketine başvurabileceğini söyledi. Arslan, "Serbest tüketiciler perakende satış şirketine başvurup ‘Sözleşme yapmak istiyorum' dediğinde indirim alıyor. Toptan satış şirketlerinden de benzer teklif alabiliyor. Bu hakkı kullanması için faturasının en az 133 lira ve sayacının elektronik olması gerekiyor" dedi.  Türkiye'de bugün 500 bin serbest tüketici bulunuyor. Limit 4 bin 500 kWh'ya düşürülürse, sisteme 500 bin yeni serbest tüketici girecek.

TALEP BİRLEŞTİRME MÜMKÜN

BİR sektör temsilcisi, toplu konutlarda tek bir sayaçla talep birleştirme yapılarak, serbest tüketici statüsü alınabildiğine dikkat çekerek, "Örneğin bir sitede 500 konut var. Site yöneticisi perakende veya toptan satış şirketine gidiyor ‘Sitemizde aylık şu kadar toplam eletkrik tüketimi var, ne kadar indirim alabiliriz' diyor. İndirim ve belki çeşitli promosyonlar kazanıyor" dedi. Elektrik piyasasında bugün lisanslı 130 toptan satış şirketi bulunuyor ancak aktif toptan satış şirketi 30 adet. Sektör temsilcileri, pazarın henüz çok küçük bir pazar olduğuna dikkat çekerek, çok hızlı gelişeceğini öngörüyor.

YÜZDE 10 DAHA UCUZ ELEKTRİK

ELEKTRİKTE serbest tüketici olanların sağladığı en büyük avantaj elektriği daha ucuza almak. Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen tüketici, elektriği yüzde 8 ila 10 indirimli alabiliyor.  Limitin düşürülmesi sonucu sisteme yaklaşık 500 bin yeni serbest tüketicinin dahil olması öngörülüyor. Yani toplamda yaklaşık 1 milyon serbest tüketici olacak. Bir EPDK yetkilisi, "EPDK olarak serbest tüketici limitinin düşürülmesi ve herkesin daha uygun koşullarda elektrik temin etmesini gözetiyoruz" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir