Eksik kalan bağlantı tamamlanıyor

Business Insider yazarı David Schawell'e göre, ekonomik iyileşme döneminde eksik kalan taşlar sonunda yerine oturabilir.

eksik kalan baglanti tamamlaniyorTHE LİRA-2008 finansal krizin ardından, bir çok uzmana göre toparlanma süreci istenilen elverişte geçmedi. Fakat bu tersine dönebilir. Business Insider'da yayımlanan makalede, ekonomik iyileşme döneminde eksik kalan bağlantının sonuna gelindiğini yazdı. 

 Schawell makalesinde değişen konjonktürden şu şekilde bahsetti: ''Ben ödenmeyen ticari banka kredilerinin büyüklüğünü yakından takip ediyorum. Ödenmeyen ticari banka kredileri finansal sistemde kredi yaratımının hala en saf göstergelerinden biri olmasına rağmen, bu ölçeğin banka olmayan borç verme piyasasına geçildiğinden beri, finansal kriz için daha az önemli bir hale geldiği düşünülebilir. Fed'in HS raporuna (25 bankanın aktif ve pasifleri) bakan herkes ödenmeyen kredi miktarındaki büyüme trendini gözlemleyecektir. Kısacası 2010'da yapılan yeniden sınıflandırmalar hariç olmak üzere, toplam borç ve uzun vadeli finansal kiralamalar hala 2008'de olan seviyenin altında gerçekleşiyor.'' ''Örnek vermek gerekirse, konut kredileri 2008'den beri temerütler nedeniyle dik bir şekilde düşüyordu, yalnız son zamanlarda tekrardan tırmanmaya başladı. C&I (ticaret ve endüstriel kredi) sektörü, kredi büyümesinin ana oyuncusu olmaktaydı; çünkü tüketici ve gayri menkul kredileri canlılığını kaybediyordu. Geçtiğimiz Cuma gününe geri döndüğümüzde ise, banka kredilerinin ve kiralamaların haftadan haftaya 25 milyar dolar artış kaydettiğini görüyoruz. Bu çıkış sadece bir gürültü müydü yada daha büyük bir şeylerin başlangıcı mı? Bu eksik kalan bir şeydi ve bunun olması boğa piyasası sinyali veriyor.''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 1 =